'Çocuğunuza akşamları TV seyretmeyin'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Psikolog ve Çocuk Eğitimcisi Fatih Kalkınç, Kars'ta anne ve babalara 'Okul Evde Başlar' isimli seminer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocuk ve gelişimi üzerine seminerler düzenleyen eğitimci yazar Fatih Kalkınç, Özel Sultan Alparslan İlköğretim Okulu'nun davetlisi olarak Kars'a geldi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda Karslı anne-babalar için 'Okul Evde Başlar' ismiyle düzenlenen seminere Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Bekis, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aynı zamanda çocuk eğitimi üzerine Burç FM'de de radyo programı yapan eğitimci Fatih Kalkınç, salonu dolduran anne ve babalara çocukları üzerindeki görevlerini, çocuğun eğitiminin aileye bakan yönünü, ikili ilişkileri ve ders çalışma kurallarını anlattı.

"Çocukların eğitimi ne zaman başlar?" sorusu üzerine velilerden fikir alan Kalkınç, bunun çocuk dünyaya gelmeden önce anne ve babadan kaynaklandığını söyledi.

Kalkınç, içki kullanan bir ailenin ilerde doğacak çocuklarını nasıl etkileyebileceği örneğini vererek anne ve babanın henüz dünyaya gelmemiş çocuk üzerindeki etkilerini anlattı.

Daha sonra çocukların başkalarıyla kıyaslanmasının yanlış olduğunu vurgulayan Kalkınç, "Çocuğun babasıyla kıyaslanması da kötü bir şeydir. Çocuğunuzu kendisiyle kıyaslayın. Başkasının çocuğunun durumu sizi ilgilendirmesin. Bu kardeşler arasında da geçerlidir. Kardeşleri birbirleriyle kıyaslarsanız arada kıskançılkar çıkar. Çocuklarınız arasında hakem olmayın, kendi sorunlarını kendileri çözsünler. Evde ağabey ya da ablaya gerektiği gibi davranılırsa çocuk, büyüklerine karşı nasıl davranılması gerektiğini öğrenir" dedi.

Kalkınç, hayatta hep güzelliklerin görülmesini vurgulayarak bunun aile içi ilişkilere olumlu yansılamalarını aktardı.

Ailelerin en çok düştükleri hatanın 'evde televizyon açıkken çocuğun ders çalışmasını istemek' olduğunu dile getiren Kalkınç, "Başarılı olan çocukları evlerinde ziyarete gittiğimizde evlerinde televizyonun belirli saatlerden sonra açılmadığını gördük. Elinden kumandayı düşürmeyen baba, çocuğunun derslerinin başarısız olmasından yakınmasın. Akşamları saat 6'dan sonra mümkünse evde televizyon seyredilmesin. Çocuklar, geç saate kadar izlenen televizyondan olumsuz etkilenip derslerini çalışamıyorlar. Çocuklarınızın derslerinde başarılı olmaları için onlara yeteri kadar glikoz (şeker) verin. Özellikle evinizden incir, üzüm gibi yiyecekler eksik olmasın" diye konuştu.

Yazar Kalkınç, seminer sonunda okurlarına 'Okul Evde Başlar' isimli kitabını imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious