Çocuğunuzda öğrenme güçlüğü olabilir

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Disleksi, okuma güçlüğü anlamına geliyor. Okuma ve yazma güçlüğünün yanı sıra kısa süreli bellek, faaliyete yoğunlaşmada da zorluklara neden oluyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuklarda, kelimelerin ve bazen de simgelerin kullanımında güçlük hastalığın ilk belirtisini oluşturuyor. İlkokula başlandığında okuma güçlüğü ile birlikte yazma ve seslendirme hataları belirginleşiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nörolojik Bilimler Bölümü konsültan hekimlerinden Dr. Lütfü Hanoğlu, ''dislektik çocuklar, yazılardaki kelimeleri doğru ve akıcı bir şekilde okuyamaz, kelimeleri seslendiremez ya da seslerin şifresini çözümleyemez, aşina olmadığı ilk kez gördüğü kelimeleri konuşurken kullanmasına karşın yazılı olarak çözümlemekte zorlanır'' açıklamasını yapıyor.

ZORLUK ÇEKERLER...
Kişinin gelecekteki meslek seçimini kısıtlamaz ancak her dislektik bireyin zayıf ve güçlü olduğu alanlar vardır. Dislektik hastalar, matematik, sanat, tasarımcılık gibi alanlarda çok başarılı olabilirler. Önemli olan bu sorunun erken saptanıp kişinin doğru eğitimi alması ve bireysel yeteneklerin ortaya konulmasıdır. Günümüzde disleksiyi ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi mevcut değil. Ancak uzmanlaşmış eğitimcilerin yardımıyla disleksinin etkileri azaltılıyor.

Çocuğuma disleksi tanısı konursa ne yapmalıyım?
Disleksi tanısı konan çocuğa eğitimi süresince olabildiğince iyi destek verilmeli ve bunun okul içinde yapılması gerekmektedir. Sorun yaşadığı alanda haftada 1-3 saatlik özel eğitim ile desteklenerek çocuğun normal sınıfında başarılı olması sağlanabilir. Bu aşamada aileye düşen görev, çocuğun güçlüğü nedeniyle sarsılan özgüvenini tazelemektir. Bu sorunun kendisinin bir hatası olmadığı, güçlü alanlarının da olduğu konusunda onu ikna etmek gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious