Çocuğunuzu, evladınız olduğu için sevin

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

İlk ve orta öğretim okulları bir eğitim döneminin sonuna daha gelirken uzmanlar velileri karnedeki notlar nedeniyle çocuklarına şiddet göstermeleri veya ödüllendirmemeleri konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aileleri, "Çocuklarınızı karnelerinde aldıkları notlar için değil çocuğunuz olduğu için sevin" uyaran Doç. Dr. Turan, karnedeki notlar sonrasında çocuklara maddi manevi ceza verilmesi veya aşırı derecede ödüllendirme davranışının yanlış olduğunu kaydetti.

Alınan karnenin sadece çocuklara değil aileler ve eğitim sistemine de verilmiş olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatan Turan, "Karnede başarısızlık varsa aileler oturup nerde yanlış yaptıklarını düşünmelidir. Gerekirse okul ve öğretmenlerle bir araya gelinerek sorunlar için çözüm önerileri üretilmelidir" dedi.

Çocuklara maddi anlamda ödül verilmemesi gerektiğini anlatan Doç. Dr. Turan, 'aferin' demenin de büyük bir hediye olduğunu aktardı. Ödülle kasıt çocuğu onure etmek olduğunu bildiren Turan, "Çok pahalı aşırıya kaçan ödüller hediyeler verildiği taktirde bu rüşvete girer ve çocuklar başarıyı hediye almak için elde etmeye çalışır. Oysa çocuklara hayatlarının ileriki yıllarında daha iyi bir yaşam sürebilmeleri için başarılı olmaları gerektiği öğretilmelidir." diye konuştu.

Aynı durumun başarısızlıkta da geçerli olduğunu anlatan Turan, çocuklara maddi manevi ceza verilmesinin çok yanlış olduğunu, aksi taktirde en basit ruhsal sorunlardan evden kaçma ve intihar girişimlerine kadar varan sorunlarla karşılaşılabileceği uyarısında bulundu. Aşırı baskının çocuğun özgüvenini kaybedip aileye olan güveninin zedelenmesine neden olabileceğine dikkat çeken Turan, hiçbir çocuğun kendi kardeşi veya dışardan bir çocukla kıyaslanmaması gerektiğini vurguladı.

Turan, çocukların yaz tatili dönemini en iyi şekilde geçirebilmeleri için onların onayı alınarak bir program belirlenmesini istedi. Tatil süresi içerisinde okuldan tamamen kopmamaları için günlük bir saat kadar konu tekrarları yapılabileceğini ifade eden Turan, "Bunun tersi bir durum olarak sürekli baskı yapılıp okulda gördüğü dersleri tatil süresince anlatmak olumsuz etki oluşturur. Çocukları okuldan ve derslerden soğutur. Yaz-kış okul sendromunun yaşanmaması gerekir" dedi.

Türkiye'nin hemen her yerinde birçok kurum ve kuruluşlar tarafından açılan yaz okullarının çocukların tatil dönemini geçirebilmeleri için iyi bir fırsat olduğuna değinen Turan, çocukların gelişimi için fayda sağlayacak bu okulların değerlendirilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious