Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Psikolojik Danışman Ebru Uyar, ailelere 'çocuklarınızı kesinlikle akranlarıyla kıyaslamayın' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından velilere yönelik düzenlenen okul öncesi konulu seminerde konuşan Psikolojik Danışman Ebru Uyar, ailelere 'çocuklarınızı kesinlikle akranlarıyla kıyaslamayın' uyarısında bulundu.

Ailelerin çocuklarını taklit etmekten, tenkit etmekten ve akranlarıyla kıyaslamaktan kaçınmaları gerektiğini belirten Ebru Uyar bu tür yaklaşımların çocuklarda davranış bozukluğuna neden olduğunu söyledi. Uyar, Çaykışla, Hanlı, Kamışlı, Kadıköy, Cap Anamur ve Şeyh Köyü İlköğretim Okulları Ana Sınıfı velilerinin katıldığı seminerde; çocuklarda karşılaşılan temel davranış sorunları olan 'yalan söyleme, tırnak yeme-parmak emme, tikler, korkular, saldırganlık, aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve kardeş kıskançlığı' konularında velilere ayrıntılı bilgiler sundu.

Uyar, bu davranışların temelinde çocukların başka çocuklarla kıyaslanmasının etkisi olduğunu vurguladı. Uyar, anne-babaların kızmak yerine çocuklarını dinlemesi ve onunla büyük bir insanla konuşuyormuş gibi konuşmasının çocuklarla daha iyi iletişim imkanı vereceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious