Çocuğunuzu güzel sözle ödüllendirin

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Osman Abalı, ''Çocuğa verilen en iyi ödüllendirme, maddi değil duygusal ödüllendirmedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abalı, anne babaların genel anlayışının, iyi bir şey yaptığında çocuğu maddi anlamda ödüllendirmek olduğunu belirterek, ''Çocuğa verilen en iyi ödüllendirme, maddi değil duygusal ödüllendirmedir'' dedi.

CEZA ŞEKLİ
AbalI, hayatın ilerleyen aşamalarında çocuk gelişiminin bazı yönlendirmelere ihtiyaç duyduğunu ifade ederek şunları belirtti ''Çocuk davranışlarının şekillenmesinde, çocuğun başarılarının, doğru davranışlarının ve onaylanması gereken tavırlarının ödüllendirilmesi önemlidir. Nasıl ki istenmeyen davranışların ve yanlışların kalmaması için cezalandırma yönteminin uygun şekilde uygulanması önemliyse, aynı şekilde ödüllendirme yönteminin de uygun kullanılması çocuk eğitimi açısından önemlidir.'' Çocuğu ödüllendirmenin derecesi ve şeklinin, yaş ve ailenin durumuna göre genelde değişiklik gösterdiğini anlatan Abalı, sözlerini şöyle sürdürdü: ''En iyi ödüllendirme, maddi ödüllendirme yerine duygusal ödüllendirmedir.

ÖDÜL VERİN
Anne babaların genel anlayışı, çocuğa maddi hediye ve bir şeyler almanın sanki en iyi ödüllendirmeymiş gibi algılanmasıdır. Bu şekilde devamlı bir şeyler alınmaya ve verilmeye alıştırılan çocuk ise gün gelecek en iyi ve en pahalı hediyelerle bile doyum bulamayacaktır. Ama anne babasının okşaması, kucaklaması, gezdirmesi, onunla oynaması, ona güzel sözler söylemesi şeklindeki ödüllendirme ise en sağlıklı ve en başarılı ödüllendirmedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious