Çocuk cezaevinde tecavüz skandalı

  • Giriş : 17.07.2007 / 17:20:00

İzmir'in Bergama İlçesi'nde bulunan M Tipi Çocuk Kapalı Cezaevi, bir tutuklu çocuğa beş tutuklu gencin tecavüz ettiği iddiasıyla çalkalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Hırsızlıktan tutuklu 15 yaşındaki M.G.'ye, boğazına jilet dayayarak üç gün boyunca tecavüz ettikleri iddia edilen ve aralarında iki kuzenini bıçaklayarak öldürmekten yargılanan 16 yaşındaki E.A.'nın da yer aldığı, aynı koğuşta kalan cinayet, gasp ve hırsızlık suçlarından tutuklu beş genç hakkında, ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 21'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İlk tecavüz olayı geçen 8 Haziran'da B- 6 koğuşunda meydana geldi. İddiaya göre, M.G.'ye, aynı koğuşta kalan 16 yaşındaki M.Ç., 16 yaşındaki D.K., 16 yaşındaki M.U. ve 17 yaşındaki O.B. ile Balçova İlçesi'nde kuzenleri 10 yaşındaki Aylin Kır ve 15 yaşındaki Zekiye Kır'ı bıçaklayarak öldürmekten tutuklu E.A. tecavüz etti. Sanıkların, M.G.'ye hakeret edip, ellerini ve ayaklarını koğuştaki ranzaya bağladıkları, jileti boğazına dayayarak, sırayla üç gün boyunca ırzına geçtikleri öne sürüldü. Beş gencin, ayrıca M.G.'nin vücudunda sigara söndürüp işkence yaptıkları da belirtildi.

Tecavüz skandalı, M.G.'nin cezaevi yönetimine yaşadıklarını anlatmasıyla ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan muayenede, M.G.'nin, defalarca tecavüze uğradığı, ayrıca vücudunda sigara söndürüldüğü anlaşıldı. Sanıklar ile mağdurdan ayrıca DNA için kan örnekleri alındı. M.G., ifadesinde “Koğuşta ilk günden itibaren sözleriyle beni taciz etmeye başladılar. Gece yatarken beni kaldırdılar. Hepsi üzerime çullandı. Elbiselirimi zorla çıkarttılar. Çırılçıplak halde el ve ayaklarımı ranzaya bağladılar. Sırayla tecavüz ettiler. Bunu üç gün boyunca tekrarladılar. Bir de vücudumda sigara söndürüp işkence yaptılar. Hepsinden şikayetçiyim” dedi.

Sanıklardan D.K. ve E.A. suçlamaları kabul ederken, diğer üç sanık ise suçsuz olduklarını öne sürdü. Beş sanık sevk edildikleri Bergama Adliyesi'nde, nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından bu suçtan da tutuklandı. Mağdur M.G., doktor kontrollerinin ardından aynı cezaevine başka bir koğuşa konulurken, sanıklar da ayrı bir koğuşa konuldu.

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Halil İbrahim Yüksel, beş sanık hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan yargılanmaları için Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Sanıkların bu suçtan yargılanmalarına henüz başlanmadı.

KUZENLERİNİ ÖLDÜRMEKTEN YARGILANIYOR

Tecavüz olayı sanıklarından E.A., geçen yıl, Balçova İlçesi'nde kuzenleri Aylin Kır ve Zekiye Kır'ı öldürdüğü iddiasıyla İzmir 2'inci Ağır Çocuk Mahkemesi'nde iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyor. E.A. geçen hafta görülen ikinci duruşmada, ölen kızın yakınları tarafından, duruşma salonunda linç edilmek istenmişti. Yüzüne yumruk gelen sanığı, jandarma ve polis saldırganların elinden güçlükle kurtarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious