Çocuk fıtığında erken teşhis önemli

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Çocukluk çağı fıtıklarında erken teşhisle birlikte hızlı bir cerrahi tedavi sürecinin çok önemli olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin Özel Doğuş Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Şanlıalp, 0-16 yaş arası çocukluk çağı fıtıklarında erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek ailelerin özellikle 0-16 yaş arasındaki çocuklarının kasık bölgelerinde meydana gelen şişlikleri dikkate almaları gerektiğini söyledi.

Ailenin şüphelendikleri bir durumda çocuklarını zaman kaybetmeden bir çocuk cerrahına muayene ettirmelerinin ileride oluşabilecek ciddi sorunları önleyebileceğini anlatan Şanlıalp, "Tanı için sadece ailenin dikkatli gözlemi ve çocuk cerrahının muayenesi ek bir tehlike gerek kalmadan yeterlidir. Tedavinin tek yolu ise cerrahi müdahaledir. Hastalık ile karşı karşıya kalan ailelerin çocuklarının büyümesini beklemek, çeşitli kemer ve korseler kullanmanın hastalığa hiçbir faydası yoktur. Oldukça kolay bir cerrahi girişim ile hastalığın tam tedavisi mümkün olmaktadır" dedi.

Şanlıalp, tanıyı koyar koymaz en kısa zamanda cerrahi tedaviyi planlamanın belirtilen tehlikeleri en az seviyeye çekmekte önemli rol oynadığını açıkladı.

İbrahim Şanlıalp, böylelikle çocukların ileriki hayatlarını ciddi şekilde etkileyip iz bırakabilecek problemlerin önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious