Çocuk hastalara koridorda tedavi

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Sersivi’nde yer kalmayınca, 5 çocuk koridora konulan yataklara yatırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastaların yakınları, hijyenik olmayan ortamda verilen tedavi hizmetini çaresiz kabul ettiklerini belirtirken, Başhekim Prof. Dr. Akın Aktaş, Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastaneleri’nde kapasitenin çok üzerinde hasta geldiğini vurgulayarak, “Hastanemiz dolu, ama ‘hasta kabul etmiyoruz’ deme lüksüne sahip değiliz” diye konuştu.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde 13 ile hizmet veren ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da bir zamanlar görev yaptığı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakaltesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’ndeki bazı servislerde yoğunluk nedeniyle hastalar koridorlarda yatırılıyor. Refakatçiler ve görevlilerin sürekli dolaştığı koridorlarda sağlık hizmeti gören çocuklar, servislerdeki odalardan hasta taburcu edildikçe odalara naklediliyor. Çocuklarının bu şekilde tedavi edilmesini istemediklerini ancak başka çarelerinin bulunmadığını belirten aileler, “Böyle tedavi olmaz ama başka şansımız yok.

Burada doktorların da bir hatası yok. Sağlık Bakanı’nın seçilmeden önce görev yaptığı bu hastaneye yardım elini uzatması gerekir. Gezenlerin yerden kaldırdıkları tozu, çocuklar yutuyor. Mikrop kapacaklar diye korkuyoruz” dedi.

‘HASTA KABUL ETMEME LÜKSÜMÜZ YOK’

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastaneleri’nin Başhekimi Prof. Dr. Akın Aktaş, iki hastanede günde ortalama bin kişinin üzerinde poliklinik hastasına bakıldığını kaydederek şunları söyledi:
“Çocuk norölojisi gibi bölgede tek olan servislerimiz var. Tek olan servislerde hasta yoğunluğu yaşıyoruz. Hastanemize müracaat edenleri kabul etmeme gibi bir lükse sahip değiliz. Yer yok diye almamazlık edemiyoruz. Büyük kentlere gönderilmesini önerdiğimizde, aile maddi imkanları olmadığı için kabul etmiyor. Mecburen başka sevislerde veya koridorda yatırıyoruz. Servisteki hastalar boşaldıkca oralara naklediyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious