Çocuk not verilmeden de öğrenebilir mi?

Çocuk not verilmeden de öğrenebilir mi?.13915
  • Giriş : 16.03.2009 / 10:59:00
  • Güncelleme : 17.03.2009 / 11:05:59

İsviçre'de Prof. Remo Largo, "Not vermek ve sınav stresi çaresizlik sisteminin bir ürünüdür. Çocuklar not verilmeden de öğrenebilir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsviçre'nin Eğitim Alanında Tanınmış En Ünlü Profesörlerinden Olan Remo Largo (65) Sınav Stresi ve Kötü Not Alma Korkusunun Çocukların Öğrenme Kabiliyetlerini Engellediğini Söyledi.

Çocuğunuz için okul arıyorsanız tıklayın>>>
OKYANUS KOLEJLERİ

30 Yıldan Buyana Zürih Şehir İdaresinde Eğitim Projeleri Sorumlusu Olarak Çalışan Prof. Largo'nun Çocuk Eğitimi Üzerine Yazdığı Üçünçü Kitabı Yeni Piyasaya Çıktı.

İsviçre'nin eğitim alanında tanınmış en ünlü profesörlerinden olan Remo Largo (65) sınav stresi ve kötü not alma korkusunun çocukların öğrenme kabiliyetlerini engellediğini söyledi. 30 yıldan buyana Zürih şehir idaresinde eğitim projeleri sorumlusu olarak çalışan Prof. Largo'nun çocuk eğitimi üzerine yazdığı üçünçü kitabı yeni piyasaya çıktı. "Bebeklik Yılları" ve "Çocukluk Yılları" adlı iki eseri İsviçre'de en önemli eğitim kitapları olarak tanınan Rema Largo, "Çocukları yarınlara hazırlarken onları sınav stresine sokmak yarardan çok zarar veriyor. Üst üste yapılan sınavlar ve notlandırma çaresizlik sisteminin bizlere dayattığı bir durumdur. Öğrenciler kötü not alma endişesinden uzak tutulmalı. Çocuklar not verilmeden de öğrenebilir." diye konuştu.

Üçüncü eseri "Öğrencilik Yılları" adlı kitabı yeni piyasaya çıkan Prof. Largo, dünyada son yıllarda yaşanan globalleşme nedeniyle her ülkenin bilinen klasik eğitim düzeninde reformlar yapması gerektiğine dikkat çekiyor. Largo, "Bizim İsviçre'de üst üste sınavlara dayanan düzenimiz bir çaresizlik sisteminin ürünüdür. İsviçre'de not verilmeden ve sınav olmadan çocukların birşey öğrenemeyeceği sanılıyor. Bu baştan sona çok yanlış bir düşünce." dedi.

Eğitimcilerin, "Her çocuğun mutlaka bir güçlü yanı vardır." gerçeğinden hareket etmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Rema Largo, "Çocukların bu güçlü yönlerini keşfedip, açığa çıkarmak okulun ve öğretmenlerin görevi olmalı. Çocuklar ancak böylelikle yarınlara öz güveni gelişmiş insanlar olarak yetiştirilebilir. Eğitimde bu dönüşümün sağlanması için az öğrencili sınıflara ihtiyaç var. Bunun çok masraflı olduğunu ileri sürenler olabilir. Ancak son ekonomik krizde özellikle bankaların paraları ne kadar boşa harcadıkları ortaya çıktı. Keşke bu paraların bir bölümü çocukların eğitimine yönlendirilseydi." temennisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*