Çocuk suçunda İstanbul lider

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün raporuna göre; çocuk suçlarında İstanbul ilk sırada yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na verilen brifingler, İstanbul’da çocuk suçlarının haritasını çıkarttı. Komisyondan 5 milletvekilinin geçen hafta İstanbul’a yaptığı inceleme gezisinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından verilen brifingde suç tablosu ayrıntılı rakamlarla ortaya konuldu.

EN ÇOK YANKESİCİLİK
2006 yılında İstanbul’da çocuk suçlular bin 75 dolandırıcılık-yankesicilik, bin 20 yaralama, 960 darp, 887 hırsızlık, 777 oto hırsızlığı, 739 gasp ve soygun, ateşli silah taşımak ve 457 evden hırsızlık olayına karıştı.

Çocuk suçluların yüzde 18’i okuma yazma bilmezken, yüzde 63’ü temel eğitime sahip. Sadece yüzde 19’u lise eğitimi almış. Yüzde 81’i anne ve babasıyla yaşıyor. Yüzde 7’si yetiştirme yurtlarında kalıyor, yüzde 2’si sokakta yaşıyor.

AİLELERİ KULLANIYOR
Emniyet’in raporuna göre; 12 yaşına kadar cezai sorumluluk bulunmadığı için çocuklar, aileleri tarafından kap-kaç, yankesicilik gibi suçlarda kullanılıyor. Özellikle Güneydoğu’da çocukların nüfusa geç kaydettirilmesi nedeniyle 18 yaş üzerindeki kişiler bile hukuken çocuk suçlu kapsamına giriyor. Bazı aileler çocuklarını "ticari bir sermaye olarak görüyor ve suç işlemeye teşvik" ediyor. TCK, bu ailelere caydırıcı ceza öngörmüyor.

ISLAHEVİ YOK Raporda İstanbul’da suç işleyen çocukların tutuklanması durumunda rehabilite edilebilecekleri bir ıslahevinin bulunmadığı da vurgulanıyor. Türkiye’de sadece Ankara, Elazığ ve İzmir’de ıslahevinin bulunduğu belirtilerek şöyle deniliyor: "Suç yoğunluğu fazla olan İstanbul ilinde bir ıslahevinin bulunmaması büyük eksikliktir. Şu anki uygulamada çocuk tutukevinde tutuklu çocuklar koğuş sisteminde kalmaktadır. Bu durumda çocuklar burada birbirlerinden etkilendiklerinden, suç yönünde profesyonelleşmelerine neden olmaktadır."

En yüksek 10 il

1-İstanbul

2-Diyarbakır

3-Bursa

4-Mardin

5-Siirt

6-Bitlis

7-Sivas

8-Ağrı

9-Batman

10-Erzurum

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious