'Çocuk tecavüzcüsü'iddiası!

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Somali'de görev yapan BM görevlilerinin çocuklara tecavüz ve cinsel tacizde bulunmak suçlamalarıyla karşı karşıya oldukları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, BM Çocuk Fonunun (UNICEF) iç yazışmaları ile tecavüz ve cinsel tacize uğramış çocuklarla yapılan söyleşilere dayanarak verdiği haberde, taciz iddialarının 2 yıl önce UNMIS adıyla bilinen Güney Lübnan'daki BM Misyonunun, 20 yıldan daha uzun süren iç savaşın ardından bölgeye ulaşmasıyla başladığını duyurdu.

Gazetenin internet sitesindeki haberde, ''Cinsel tacize ilişkin ilk işaretlere BM gücünün bölgeye varmasından birkaç ay sonra rastlandı ve Daily Telegraph, UNICEF'in Temmuz 2005'te kurum içinde bir araya getirdiği olayın ayrıntılarını anlatan raporlara ulaştı'' bilgisi yer aldı.

Gazete haberinde delillerin, UNMIS görevlilerinin cinsel tacize karışmış olabileceklerini gösterdiği bildirildi. Cincel tacize uğramış çocuklarla yapılan söyleşilere de yer verilen haberde, adı Jonas olarak açıklanan 14 yaşındaki bir erkek çocuğunun,''İlk kez olduğunda nehrin kıyısında oturuyordum'' şeklindeki sözleri aktarıldı.

Haberde, 13 yaşındaki başka bir erkek çocuğunun ise kendisini para vaadiyle kandırarak bir BM aracının içine çeken kişilerin, tacizde bulunduktan sonra yol kenarına attıklarını söylediği kaydedildi. Haberde halen 10 bin kadar BM görevlisinin bulunduğu bölgede suçlama yöneltilenler arasında barış korumu gücü askerleri, askeri polis ve sivil görevlilerin bulunduğu belirtildi.

Gazetede çıkan haber üzerine basına açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri'nin Barış Koruma İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jane Holl Lute, haberdeki iddiaların araştırıldığını söyledi. Lute, ''Bu iddialar doğru olabilir. Bu çeşit bölgeler gerçeği ortaya çıkarmanın güç olduğu yerlerdir. Ben bunların yeni iddialar olduğuna inanmıyorum. Yine de bu iddiaları da tıpkı diğer iddiaları olduğu gibi ciddiyetle inceleyeceğiz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious