Çocuk yıldızların önü açılıyor

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Türkiye, İş Kanunu’nu AB’ye uydurup dizilerde oynayan çocukları suç işlemekten kurtaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak değişiklikle birlikte artık gece oynanan tiyatro oyunlarında çocuklar rol alamayacak

Son yıllarda televizyon dizilerinin vazgeçilmez oyuncuları haline gelen küçük çocuklara AB vizesi geliyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Ali Babacan’ın ortaklaşa açıkladığı ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Uyum Programı’na göre, Türkiye çocuk işçi çalıştırma konusunda radikal bir düzenleme yapacak. Türkiye’de halen uygulanan İş Kanunu’na göre 15 yaşından küçük çocukların herhangi bir işte çalışması kesin olarak yasak.

GECE ÇALIŞMA YASAK

AB yasaları ise 15 yaşından küçük çocukların çalışmasına bazı istisnalar getiriyor. AB mevzuatına göre 18 yaşını doldurmamış çocuklar; sinema, tiyatro, müzik, bale, dans gibi güzel sanatlar kapsamındaki işlerle sirk, radyo, televizyon, film çekimi, reklamcılık ve modellik gibi sanatsal faaliyetlerde çalışabiliyor. AB uyum programında yer alan takvime göre, Türkiye de çocuk işçilere yönelik benzer düzenlemeyi bir yıl içerisinde çıkarıp uygulayacak. Peki bu düzenleme neyi değiştirecek? Türkiye’de uygulanan mevcut İş Kanunu çocukların dizi film, tiyatro ve benzeri gibi alanlar da dahil olmak üzere çalıştırılmasını tümden yasakladığı için, şu anda hemen her televizyonda çocuk oyuncuların yaygın olarak kullanıldığı diziler yasaya aykırı olarak yayınlanıyor.

Normalde Çalışma Bakanlığı istediği anda bu dizilerin tümünün yayından kaldırılmasını isteyebilir. AB mevzuatına uyumla birlikte bu diziler yayından kaldırılma riskinden kurtulacak. Çocuk yıldızların önü açılacak. Bu sayede Selena, Acemi Cadı, Sihirli Annem, Elveda Derken ve Aliye gibi dizilerde oynadıkları için kanuna aykırı hareket eden küçük çocuk yıldızların önü açılacak. Öte yandan AB mevzuatı, çocukların her ne şekilde olursa olsun gece çalıştırılmasını yasaklıyor. Bu nedenle yeni düzenlemeyle birlikte çocuk dizileri sadece gündüz çekilebilecek. Ayrıca düzenlemenin ardından gece gösterime giren hiçbir tiyatroda çocuk oyuncu rol alamayacak. Çocuklar gece sirklerinde çalışamayacak. Ayrıca, gündüz yapılan çalışmaların çocukların eğitimlerine zarar vermesi halinde izin sona erecek. Çocukların çalışabilmesi için Bakanlık’tan izin alınması da gerekecek.

YETKİMİZ VAR

Yetkililer, dizilerdeki çocuk istismarı ve çocukların dizilerde görev alması konusunda bilgi verirken, “Aslında şu anda dizilerde rol alan 15 yaşın altındaki tüm çocuklar yasaya aykırı hareket ediyor. Daha doğrusu bu çocukları çalıştıranlar suç işliyor. Ancak, AB mevzuatına uyum yönünde düzenleme yapılacağı için esnek davranılıyor” dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious