Çocuklar aile sıcaklığında büyümeli

Çocuklar aile sıcaklığında büyümeli.16744
  • Giriş : 23.03.2009 / 11:12:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hedeflerinin, tüm çocukların bir aile yanında, aile sıcaklığında büyümesi olduğunu belirtti. Çubukçu, engelliler konusunda da önemli çok ciddi mesafeler alındığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hedeflerinin, tüm çocukların bir aile yanında, aile sıcaklığında büyümesi olduğunu belirterek, ''Ne kadar kurumsal, villa tipi çok güzel evler yapıyor da olsak, en iyi hizmet modelimiz bile çocuklarımız için en son tercih ettiğimiz model'' dedi.

Çubukçu, çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için geldiği Karaman'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) sunduğu hizmetlerde AK Parti Hükümeti'nin göreve geldiği günden bu yana önemli mesafeler alındığını bildirdi.

Her bireyin sağlıklı aile ortamında, insan onuruna yakışır şekilde yaşama hakkının olduğu gerçeğinden hareket edilerek çocuk, engelli ve yaşlıların kurum bakımı yerine aile yanında bakımlarının sağlanmasının öncelikli politikaları olduğunu vurgulayan Çubukçu, ''Göreve geldiğimizde 'kurum bakımı altındaki bu çocukları, Türkiye'nin en şanslı çocukları yapacağım' demiştim. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Çubukçu, 2005 yılında çıkan engelliler yasası doğrultusunda önemli çalışmalar yapıldığını ve çok ciddi mesafeler alındığını belirtti.

Türkiye'de engelli çocukların eğitim ve rehabilitasyon giderlerinin devlet tarafından karşılandığını hatırlatan Çubukçu, ayrıca ''çocuğuma evde bakacağım'' diyen annelere veya yakınlarına da asgari ücret tutarında ücret ödendiğini belirterek, iş bulamayan ya da çalışacak durumda olmayan engellilere bağlanan maaşlarda yüzde 200 ile 300 arasında artış sağlandığını ifade etti.

-BÜTÇEDE ARTIŞ-

Diğer yandan kurum bakımı altındaki çocuklarla ilgili de çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çubukçu, şunları kaydetti:

''Şanssızlıkları isimlerine kadar yansıyan bu çocuklara, onlara hayatları boyunca bu kötü şeyleri akıllarına getirmemelerini sağlayacak isimler vererek göreve başladık. Daha sonra bu çocukları, 20-30 tane çocuğa bir koğuşun düştüğü bir ortamdan kurtardık. Ev tipi yaşama merkezlerinde nitelikli personelin baktığı bir yapılanmaya gittik. Öte yandan mevcut kurumlarda yapılanmalarda değişiklikler oldu. 25-30 civarında çocuğa bir bakım elemanı düşerken, artık 6 ile 8 çocuğa bir bakım elamanı düşüyor. Daha önce bu bakıcılar nitelikli değildi, şimdi nitelikli. Bakım personeli ve temizlik personeli ayrıldı. Biz her ikisinin ayrılmasını önemsiyorduk. Bugün Türkiye'nin her yerinde inşaatlarımız devam ediyor. Bir kısmı tamamlanıp faaliyete geçti, bir kısmı ise halen devam ediyor. SHÇEK'in bütçesi bugün 1.5 katrilyona ulaştı. Bu çok önemli bir şey.''

Çubukçu, gelişmiş ülkelerle bakım hizmetleri anlamında çok benzeşen düzeyde çalışmaların devam ettiğini belirterek, ''Gelinen noktada çok daha ilerleyeceğimizi düşünüyorum, ilerliyoruz da bu konuda durmuyoruz. 'İnsana yapılan yatırım geleceğe yönelik yatırımdır' diyoruz'' dedi.

-ÜNİVERSİTE SINAVINDA YÜZDE 62 BAŞARI-

Çubukçu, şöyle devam etti:

''Sevgiyle baktığımız bu çocuklar, bizim umutlarımızı boşa çıkarmadılar. 2008'de yetiştirme yurtlarındaki gençlerin üniversiteye girme başarı oranı yüzde 62 oldu. Bu rakam önceki yıl yüzde 50, bir önceki yıl yüzde 40 civarındaydı. Biliyorsunuz ailelerinin yanında yaşayan çocukların üniversiteye girmede başarı oranı yüzde 10. Biz bu oranın çok çok üstünde başarı sağlıyoruz. Biz onlara bir şeyler verdikçe onlar da önemli şeyler başarıyor. Bu anlamda umut vaat eden gelişmeler bunlar. Evet, kurumsal bakım her zaman zorunludur. Ancak her şeyden önce toplumun bu çocuklara bakış açısını da değiştirmesi lazım. Problemli çocuk olarak algılanmamaları, okullarında öğretmenleri, arkadaşları, aileleri tarafından herhangi bir ayrımcılığa uğramamaları gerekiyor. Onları, güçlü ve güvenilir birer birey olarak topluma yetiştireceksek her şeyden önce toplum olarak biz onlara güvenmeliyiz. Biz onlara Bakanlığımız olarak güveniyoruz.''

Çubukçu, hedeflerinin her zaman daha iyisini yapmak olduğunu, bunun için de gayretli çalışmaların devam ettiğini, geçmişten gelen çok köklü, sıkıntılı problemleri aştıklarını vurguladı.

-''HER ÇOCUĞUN BİR AİLESİ OLMALI''-

''Ben bir kere bütün çocukların bir aile yanında büyümesini hedefliyorum'' diye konuşan Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim hedefimiz, bütün çocukların bir aile yanında, aile sıcaklığında büyümesi. Yani her çocuğun bir ailesi olmalı. Eğer varsa kendi ailesinin yanında bakılmalı. Esasen hedefimiz buydu. Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi'ni bu nedenle başlatmıştık. Ne kadar kurumsal, villa tipi çok güzel evler yapıyor da olsak, en iyi hizmet modelimiz bile çocuklarımız için en son tercih ettiğimiz model. Artık bu kurum daha spesifik, özel sorunları olan çocuklara eğilmeli.''

Çubukçu, 6 bine yakın kurum bakımı altındaki çocuğun, Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi çerçevesinde kendi ailesine kavuştuğunu hatırlatarak, yaklaşık 16 bin civarında riskli çocuğu da ailesinin yanında desteklediklerini bildirdi.

-''SOKAKTA KALAN TEK BİR KADIN YOK''-

Kadın sığınma evleri konusunda da çalışmaların devam ettiğini anlatan Çubukçu, ''Her yıl bütçemiz oranında çalışmalarımızı artırarak devam ettiriyoruz. Bu yıl da 10 tane inşa edeceğiz. Bir yerde sığınma evi olmadığı için sokakta kalan tek bir kadın yok. Başvuran her kadını alıyoruz, problemini çözüyoruz. Yani şu anda mevcut sığınma evlerimiz sayı itibariyle az olmakla beraber, hizmete karşılık geliyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*