Çocuklar aşırı kontrolde tutulmalı mı?

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Çocuğunuzu elbette tehlikelerden korumalısınız. Ama onların bazı hatalarını, ufak tefek yanlışlarını görmeyin. Onları kendi haline bırakın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı anneler, çocukları hakkında her an ‘ne yapıyor, acaba bir problem var mı, ya bir şey olursa’ ve buna benzer düşüncelerle çocuklarını her an kontrol etmeye çalışmaktadırlar.

* Ölçüyü kaçırmayın

Elbette ki her anne-baba belli ölçülerde çocuğuna sahip çıkmalı ve çocuğunun o an nasıl bir durumda olduğunu merak etmelidir. Ama bunun ölçüsü çok fazla kaçırılırsa ve çocuklar çok aşırı kontrol edilmeye çalışılırsa, böyle durumlarda sıkıntının asıl önemli bir kısmını çocuklar çekmektedir. ‘Acaba hata yapar mıyım, acaba annem görür mü, acaba bu yaptığım için eleştirilir miyim’ gibi düşüncelerle çocukların bu kontrol durumuna reaksiyon olarak kaygıları daha da artmaktadır.

* Görmezden gelin

Aşırı disiplin ve himaye çocukların ileride ayrılık kaygısı yaşamasına da neden olabilir. Annenin kaygısı ve endişesi çocuğuda anlamsız bir şekilde kaygı ve sıkıntıya sokabilir. O nedenle anne-babaların çocuklarını belli ölçülerde kontrol etmeleri, onların bazı hatalarını görmezden gelmeleri ( devam etme durumunda önlem almak şartı ile), onları bazı zamanlar kendi hallerine bırakmaları, her an nerede ne yapıyor düşüncesinden vazgeçmeleri, onlar için aşırı kaygı ve endişeye girmemeleri, çocuğun ufak tefek yanlışlarını tespit edip çocuğun yüzüne vurmamaları uygun olur.

* Çok eleştirmeyin

Anne-babalar çocuklarını kontrol etme konusunda dengeyi iyi ayarlamaları gerekir. Aynı zamanda çok kontrol edilen ve çok eleştirilen çocukların kendi özgüvenlerinin eksik kalacağını ve sosyal olarak çekingen olabileceklerini ve anne-babalarının bu aşırı kontrol ve isteklerinin de onları strese itebileceğinin hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Çocukların kontrol ve takibi onları bunaltmayacak ve kaygıya itmeyecek derecede olmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious