Çocuklar bilgisayarlarına kavuştu

  • Giriş : 25.12.2007 / 14:45:00

'Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar' projesi için üretilen bilgisayarların yoksul taşralı çocuklara ne kadar yarayacağına dair tüm endişeler, Andean köyünde uçup gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peru'nun bu köyünde 50 ilkokul öğrencisi minik makineleriyle buluştu ve onlarla çocuklara özgü bir rahatlıkla çabucak kaynaştı. Ailece aylık geliri, bir bilgisayarın bedelini (188 dolar/222 YTL) aşan bu çiftçi çocukları, daha kahvaltıda bilgisayarlarının kütüphane, video kamera, ses kaydı, müzik yapma ve çizim özelliklerini sonuna kadar kullanmayı öğrenmiş bile. Geceleri de oracıkta uyukluyorlar, tabii eğer bilgisayarla bütünleşmiş daha büyük çocukları makinelerin başından kaldırmayı başarabilmişlerse.

Orijinal tasarım XO en iyisi

Radikal gazetesinin haberine göre, Massachusetts Institute of Technology'nin (MIT) organize ettiği programı yürüten Walter Bender, "Tam da düşündüğümüz gibi çözümler ürettiğini gördük" diyor. 2005'te MIT Medya Laboratuvarı'nın eski başkanı Nicholas Negroponte'nin başlattığı proje, gelişmekte olan ülke hükümetlerine milyonlarca ucuz ve basit dizüstü bilgisayar satmayı amaçlıyordu. Bu sürede programın Brezilya'dan Hindistan'a, her yerde rakipleri çıktı. Ama hiçbiri getirdiği kolaylıklar açısından orijinal tasarım XO'ya yetişemedi.

XO'ların sabit diski yok, Linux işletim sistemiyle çalışıyor ve kablosuz ağ teknolojisini kullanabildikleri için bir köydeki tüm bilgisayarlar birbirlerine veri gönderebiliyor. Kitlesel üretim geçen ay başladı. Negroponte, gelecek kasıma kadar en az 1.5 milyon makine satmayı hedeflediklerini söylüyor.
Psikolog Maria Antonieta Mendoza, programın bilgisayarlara çocukların sahip olmasını şart koşmasından çok mutlu. Örneğin trompetçi Kevin... Annesi yemek hazırlarken, o dağınık mutfakta oturmuş XO'suyla bir Futbol sahası çiziyor, sonra onu siliyor. Arahuay'ın tek televizyon kanalından çektiği 'Caliente' şarkısını dinliyor, ekrandan üç yaşındaki kardeşiyle birlikte çektirdiği fotoğrafları gösteriyor.

'Kamıştan duvar sorun değil'

Arahuay'da tek endüstri tarım. Köyü çevreleyen arazilerde avokado, mango, patates, mısır ve başka meyveler yetişiyor. Birçok aile çocuklarıyla yalnızca hafta sonları vakit geçirebiliyor çünkü saatlerce yürüyerek ulaştıkları tarlalarda her gün çok çalışmak zorundalar. Gençler okulu bitirince köyü terk ediyor. Peru'da eğitim teknolojisinin başı Oscar Becerra, 'Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar' programının, bunu tersine çevirebileceğini düşünüyor: "Bu, hiçbir müfredatın bağ kuramadığı küresel eğitim krizine karşı bulunan en iyi çözüm. Eğer eğitimi öğrencinin hoşlanabileceği bir hale getirirsek, ondan sonra sınıfın duvarlarının kamıştan yapılmış olması, çocukların meyve kutularının üstünde oturması sorun olmaktan çıkacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious