Çocuklar büyük ev istiyor

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

EPOS Gayrimenkul A.Ş, yaptırdığı araştırma ile 7 - 14 yaş arasındaki çocukların bir 'ev'den beklentilerini araştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bunun yanı sıra çocukların çoğu evlerinin etrafında en çok deniz/göl, oyun parkı ya da teknoloji market görmek istiyor.

ARAŞTIRMA 11 İLDE YAPILDI

Türkiye'nin kentsel nüfusunu örnekleme yöntemiyle temsil eden yedi bölgesinde bulunan 11 ilde (İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Zonguldak, Erzurum) gerçekleştirilen EPOS Omnikids Gayrimenkul Araştırması'na çocuklar katıldı. EPOS tarafından yapılan Omnikids Gayrimenkul Araştırması, geleceğin büyükleri olan çocukların ev tercihlerini ve hayallerini şimdiden belirleyerek, bu alanda faaliyette bulunan şirketlere yol gösteriyor.

EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, Türkiye'de ilk kez yapılan Omnikids Gayrimenkul Araştırması ile ilgili 'Genellikle ailelerin ev alırken, binanın sağlamlığına ve güvenirliğine dikkat etmenin dışında, çocuklarının eğitim, kişisel gelişim ve sosyal ihtiyaçlarını da karşılayacak lokasyonlara ve projelere önem verdiğini görüyoruz. Aynı zamanda satın alma kararlarında çocukların da bu tür ihtiyaçları gözeterek ailelerini olumlu ya da olumsuz etkilediğini biliyoruz'dedi.

EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme, Omnikids Gayrimenkul Araştırması ile çocukların bu anlamdaki tavırlarını belirleme konusunda sektörel bir görevi yerine getirdi. Çekici, 'Çocukların belirleyiciliğinden hareketle elde edilen sonuçların, gayrimenkul sektöründe Türkiye'nin farklı şehirlerinde proje geliştiren firmalara yol gösterecek veriler içerdiğine inanıyoruz' bilgisini de verdi.

EVİN YAKININDA NELER OLMALI

Çocukların evlerinin etrafında olmasını istediği diğer unsurlar ise spor salonu, havuz, sinema, tiyatro, yakın arkadaşları, bisiklet / paten / kaykay parkuru, lunapark, doğal alan, okul, internet kafe olarak sıralanıyor.

Çocuklar oyun parkı istiyor

EPOS tarafından yaptırılan Omnikids Gayrimenkul araştırmasından çıkan sonuçlara göre, 7 - 14 yaş grubu arasındaki çocukların yüzde 44'ü, oturdukları evin çevresinde deniz ya da göl görmek istiyor. Çocukların yüzde 36'sı evinin çevresinde oyun parkı, yüzde 35'i ise alışveriş merkezi ile tekno market olmasını istiyor.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious