Çocuklar da dizi film seyrediyor

  • Giriş : 14.04.2006 / 00:00:00

İzmir Ekin Koleji öğrencilerinin, televizyonun çocuk gelişimindeki etkilerini incelemek amacıyla yaptığı araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7-13 yaş grubu ilköğretim öğrencilerine yönelik anket, 7 yaş grubunun yüzde 90 oranında çizgi film, 12-13 yaş grubunun yüzde 60 oranında korku filmi seyrettiğini ortaya koydu. Bu yaş grubunun, aynı oranda korku filminin etkisi altında kaldığı anlaşıldı. Anketin, dizilerin çocuklar tarafından ne oranda seyredildiği sorusu da çarpıcı bir sonuç ortaya koydu. Ankete göre dizi film 9-10 yaşlarında yüzde 30, 11, 12 ve 13 yaşlarında yüzde 80 düzeyinde seyrediliyor. Bir başka sonuca göre çocuklar belgesel filmlere ilgi duymuyor. Bütün yaş gruplarında belgesel seyretme oranı yüzde 10 ile 30 arasında değişiyor. Müzik ve kliplerde de aynı durum var. Televizyon seyretme süreleri ise genellikle yaşa bağlı olarak artıyor.

Anketle ilgili bir değerlendirme yapan rehber öğretmen Turan, çocukların televizyonla önemli bir etkileşim içinde olduğunun bir kere daha anlaşıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious