Çocuklar fiş topladı, devletin kasası doldu

Çocuklar fiş topladı, devletin kasası doldu.8938
  • Giriş : 19.08.2007 / 11:12:00

Maliye Bakanlığı'nın özellikle çocuklara yönelik 'Ülkemi seviyorum belgemi alıyorum' kampanyasına katılım beklenenin üzerinde oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sadece Kocaeli'nde kampanya kapsamında toplanan yaklaşık 1,8 milyon fişten, devletin elde ettiği gelir 6 milyon YTL. Konya'da ise kampanya kapsamında vergi gelirlerindeki artışın yüzde 35 olduğu açıklandı. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde ise rakamın 10 milyon YTL'yi aştığı tahmin ediliyor. Hazineye para aktığını gören Maliye Bakanlığı, kampanyaya standart getirerek Türkiye geneline yayıyor. Amaç, çocuklara vergi bilincini aşılamak. Eylül-Aralık 2007'de yapılacak kampanya için 2008 bütçesine ödenek koyan bakanlık, geçen yıl kampanyaya katılan 32 ilden görüş istedi.

Toplumda vergi bilincini oluşturmak için geçtiğimiz yıl başlatılan 'Ülkemi seviyorum, belgemi alıyorum' kampanyasında beklenen sonuç elde edildi. Çocukların da zorlamasıyla alışverişlerinde fişlerini almayı ihmal etmeyen büyükler, devletin vergi gelirlerinin de milyonlarca YTL artmasına sebep oldu. Kampanyaya geçen yıl 32 ilden 257 bin 796 kişi katıldı. Kampanyayı ilk düzenleyen il İzmir'den 30 bin katılım olurken, Konya'da rakam 182 bin 996'ya çıktı.

Çocuklara bisiklet hediyesi

Geçen sene yapılan kampanyalarda onlarca bisiklet, dizüstü ve masa bilgisayarları, binlerce oyuncak ve her katılımcıya on binlerce de sertifika verildi. Kampanyanın beklenenden fazla ilgi görmesi Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Gelirler İdaresi Grup Başkanlığı, 9 Temmuz 2007 tarihinde bir genelgeyle, kampanyaya bir standart getirileceğinden yeni kampanyaların durdurulmasını istedi. Maliye Bakanlığı, kampanyayı eylül-aralık ayları arasında Türkiye genelindeki bütün illeri kapsayacak şekilde planlıyor. Kampanya çerçevesinde çekiliş ve hediyelerin dağıtımı vergi dairesi başkanlıkları, defterdarlıklarca yürütülecek. Türkiye genelinde yapılacak kampanya için illerden eksiklikler ve hediyeler için görüş talebinde de bulunuldu. Eylülde başlayacak ve aralıkta bitecek bu seneki kampanyada verilecek hediyeler için 2008 yılı bütçesinden ödenek ayrıldı. İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Bulut, kampanyanın Türkiye genelinde yapılacağını doğruladı. Geçen sene İzmir'de 26 bin kişinin, 2 milyar 600 bin fiş getirdiğini anlatan Bulut, ortalama olarak her evden 2 fiş geldiğini bütün Türkiye'de bir standart getirilerek kampanyanın devam edeceğini söyledi.

Kocaeli Vergi Daire Başkanı Bekir Bayraktar, çocuklar başta olmak üzere herkese vergi bilinci aşılamaya çalıştıklarını söyledi. Bayraktar, "Bizde 18 bin katılım oldu. Toplanan fiş sayısı ortalama 1 milyon 800 bin. Mali olarak ele aldığımızda örnekleme yöntemiyle 20 milyon YTL hasılat elde edildiği gördük. Bunun yüzde 18'ini KDV ve yüzde 20'sini de Kurumlar Vergisi olarak düşündüğümüzde, devlete 5-6 milyon YTL'lik bir gelir hesaplandı. Çocuklarımızda vergi bilincini geliştirmek için güzel bir çalışma oldu. Devletimiz de çocuklarımız da kazanıyor." dedi.

Konya Vergi Dairesi Başkanı Harun Kaynak, fiş için zarf ve YTL sınırı getirmediklerini anlattı. Kentte, 182 bin 996 kişinin kampanyaya katıldığını aktaran Kaynak, "Bir kişi 50'şerli 181 zarf getirdi. O kampanya döneminde KDV gelirlerini incelediğimizde yüzde 35 artış olmuş. Gelirlerimize dolaylı da olsa etkisi oldu. Biz bu rekor katılımı her öğreciye vergi denetmen kartı vererek sağladık." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious