Çocuklar için ağrı kesici: Televizyon

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Çizgi filmler anneden daha rahatlatıcı olabilir. Hele ki hastanede iğne yapılan bir çocuksanız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmacılar televizyonun uyuşturan etkilerinin kimi zaman faydalı olabileceğini doğruladı. İğne yapılırken televeziyon izleyen çocukların izlemeyenlere oranla daha az acı hissettikleri görüldü.

İtalya’daki Siena Üniversitesi’nde neonatolog ve pediatrist olarak çalışan Carlo Bellieni’nin 7-12 yaşları arasındaki 69 çocukla yaptığı araştırmada çocuklar üç gruba ayrıldı ve kan örneği almak için kullanılan iğne yapıldığında hissetikleri acıya sayısal bir değer vermeleri istendi.

Anneleri de çocuklarının hissettiği acıyı değerlendirdiler. Televizyonda çizgi film izleyen çocukların hissetiklerini belirttikleri acının, anneleri tarafından rahatlatılanların belirttiğinin yarısı kadar olduğu gözlemlendi. Hastane odasında oturup anneleri tarafından rahatlatılmayan çocukların hissetiklerini söyledikleri acı, televizyon izleyenlerinkinin üç katıydı.

Bellieni, televizyonun aşırı etkileriyle ilgili endişelerini “Televizyonunun gücü oldukça fazla ve eğer çocukların dikkatini dağıtmadan annenin çabalarından daha etkiliyse, onlar için tehlikeli olabilir. Ben inanıyorum ki bu güç kontrol edilmeli ve azaltılmalıdır” diyerek dile getirdi.

Kimi araştırmacılara göreyse annelerin rahatlatıcı gücü fazla abartılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious