Çocuklar için bir tiyatro 'mucizesi'

Çocuklar için bir tiyatro 'mucizesi'.10183
  • Giriş : 03.02.2009 / 14:59:00

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’ndan Çocuklara 23 Nisan Armağanı; Türkiye, Danimarka, Sırbistan Çocuk Oyunu Ortak Projesi: “Miracle”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türkiye'nin ilk çocuk tiyatrosu sahnesini küçük tiyatroseverlere kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, uluslararası ortak proje olarak hazırlanan “Miracle” (Mucize) oyununu, 23 Nisan'da çocuklara sunacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği), Türkiye'den “İ.B.B. Şehir Tiyatroları”, Danimarka'dan “Theatergruppen Batıda” ve Sırbistan'dan “Pozoriste Bosko Buha Tiyatrosu”nun ortak projesi olan “Miracle” (Mucize) oyununun ilk gösterimi, 5 Şubat 2009 tarihinde, Sırbistan'da “Pozoriste Bosko Buha Tiyatrosu”nda gerçekleşecek. 15 Şubat 2009 tarihine kadar Sırbistan'da oynanacak oyun, İ.B.B. Şehir Tiyatroları tarafından 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında İstanbul'da oynanacak. “Miracle” (Mucize) oyunu İstanbul'dan sonra, yine Nisan ayında Danimarka'da, Danimarka Ulusal Çocuk ve Gençlik Festivali'nde sahnelenecek.

“Miracle” (Mucize) oyunu, uluslararası ortak proje kapsamında her üç tiyatronun ev sahipliğinde, kendi ülkelerinde, farklı tarihlerde gerçekleştirilen provalar ile hazırlandı. Proje her üç ülkenin farklı alanlarda uzmanlaşmış sanatçılarını bir araya getirdiği gibi, karşılıklı fikir ve bilgi alışverişine olanak sağlayarak üç farklı kültürün zenginlikleriyle oluşan yaratım sürecine de katkıda bulundu.

Miracle, projeye her üç ülkeden/tiyatrodan sanatçıların kendi uzmanlık alanları ile katılmaları ve ortak çalışma sürecini birlikte paylaşıyor olmaları nedeniyle büyük önem taşıyor. Her üç tiyatrodan sanatçıların farklı alanlardaki katılımları ile gerçekleştirilen bu projeye, Sırbistan “Bosko Buha Tiyatrosu”, yönetmen, hareket tasarımcısı, kostüm tasarımcısı ve oyuncuları ile katılırken, Danimarka “Batıda Tiyatrosu” yazar, dekor tasarımcısı, kompozitör, müzisyen ve oyuncuları ile katılıyor. “İ.B.B. Şehir Tiyatroları” ise projeye oyuncuları ile Türkiye adına destek veriyor.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Birimi, çocuk tiyatrosundaki atılımlarını, uluslararası düzeye taşımak adına, kültürler arası paylaşıma hizmet edecek “Miracle” (Mucize) gibi ortak projelerle, festivaller ve atölye çalışmalarına ağırlık vermeyi sürdürecektir.

“Miracle” (Mucize)

Yazan: Soren Ovesen
Yöneten: Ana Djordjevic
Yapımcı: Bosko Djordjevic
Dramaturg – Sanat Danışmanı: Soren Ovesen
SahneTasarımı: Annika Nilsson
Kostüm Tasarımı: Snezana Veljkovic
Kompozitör: Lene Pernille Christiansen, Kirsten Juul Sorensen
Koordinatör: Aslı İçözü
Koordinatör Asistan: Hüma Oylupınar
Proje Yöneticisi: Peter Jankovic
Hareket Tasarımı: Marija Milenkovic
Halkla İlişkiler: Jovana Savic

Oyuncular

Yonca İnal Eğilmezbaş, Gökhan Eğilmezbaş, Lene Pernille Christiansen, Kirsten Juul Sorensen, Milena Nikolic, Marija Milenkovic, Marko Nikolic, Vladan Mitic, Mila Manojlovic

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*