Çocuklar için cinsel eğitim kitabı

Çocuklar için cinsel eğitim kitabı.6937
  • Giriş : 25.11.2008 / 15:26:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:35:28

Yoksa siz hâlâ çocuğunuza leylek hikayesi mi anlatıyorsunuz? Oysa onun sorularına cevap vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı…. İşte size gereken eser:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pedagog Ali Çankırılı'nın hazırladığı Sevgi İçigen'in çizimleri ile destek verdiği "Anne ben nerden geldim" adlı çalışma "çocuklar için cinsel eğitim" alt başlığını taşıyor.

Çocukların çok sık sorduğu, "Öpücükten Çocuk olur mu? Evlenmek ne demek? Anne ben nasıl oldum? Anne karnındaki bebek acıkmaz mı? Böyle şeyleri konuşmak ayıp mı? Kızlar neden erkeklerden farklı? Gelenek , görenek ne demek? " gibi sorulardan, "ben sana göstereyim, sen bana göster, anne baba ile aynı yatakta yatan çocuk, gibi temel sorunları çocuklara öyküler yardımıyla  anlatan ve kavratmayı hedefleyen  "Anne ben nerden geldim" hem kız, hem de erkek çocuklar için kaleme alınmış..

Uğurböceği yayınlarından çıkan eserin dini ve ahlaki değerlere dikkat edilerek kaleme alındığını belirten yazarı Pedagog Ali Çankırılı, eserin içeriğini şöyle anlatıyor:

"Çocuklar cinsiyete ve cinsiyet farkına ait soruları 3-4 yaşlarından itibaren sormaya başlıyor. Sorulara muhatap olan çoğu anne baba, beklemedikleri bu sorular karşısında paniğe kapılıyor. Aslında sorunun cevabını bilmediklerinden değil; nasıl cevap vereceklerini bilmediklerinden paniğe kapılıyorlar. Bunun sebebi de, konuya yetişkin gözüyle bakmaları. Yetişkin gözüyle baktıkları için cinsellikle ilgili soruların anne baba arasında geçen mahrem ilişkileri kapsadığını, bu yüzden cevap vermenin zor olduğunu düşünüyorlar. 

Peygamberimiz bir hadisinde: “Çocuğu olan onunla çocuklaşsın” buyuruyor. Biz bu hadisi: “Çocukla konuşurken empati yapın, onun seviyesine inin, anlayacağı bir dil kullanın” şeklinde anlıyoruz. Kendimizi çocuğun yerine koyup düşündüğümüzde, onda henüz cinsel tecessüs uyandıran hormonlar aktif olmadığı için sorularının cinsellikle ilgili olmayıp öğrenme amaçlı olduğunu görürüz. Konuya çocuk gözüyle bakınca, işimiz kolaylaşır. Paniğe kapılmadan, sıradan bir soruya cevap veriyormuş gibi, çocuğun anlayacağı basit bir dil kullanarak sorusunu cevaplandırmalıyız. Verdiğimiz bilgi basit, kısa ve doğru olmalıdır.

Bu kitabı çocuklar için yazdık, ama henüz okuma bilmeyen çocuklara anne babalar okuyacaklar. Kitabın iki kahramanı her ne kadar 3-4 yaşlarında bir kız çocuğu ve onun sorularına cevap veren bir anne ise de; kahramanlar değişebilir. Cinsiyete ait soruları, genellikle, kız çocukları annelerine, erkek çocukları babalarına sorsalar da; bu bir kural değildir. Bir kız çocuğu, cinsiyete ait soruları kendisine yakın bulduğu babasına veya dedesine de sorabilir. Bunda yadırganacak birşey yoktur.

Kitabın kurgusunu yaparken literatürde geçen bütün sorulara cevap vermeye çalıştık. Bununla beraber çocuğunuzun sorabileceği her soruya cevap verdiğimizi iddia edemeyiz. Zira her çocuk kendine özeldir. Her çocuğun ilgi alanı ve merak ettiği konular farklı olduğu gibi, soruları da farklı olacaktır..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*