Çocuklar için Yoga'nın önemi

Çocuklar için Yoga'nın önemi.12451
  • Giriş : 23.06.2008 / 21:56:00

'Yoga Üstadı' olarak adlandırılan Yogaçarya ünvanına sahip Prof. Dr. Akif Manaf, çocukların yoga yapmasının önemine değinerek, Lösemili çocuklar için de yoganın önemli bir etkisinin olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

tv8'de Nur Onur'un sunduğu 'Adım Adım Çocuğum' programına konuk olan Prof. Dr. Akif Manaf, çocuklar için yoganın önemini anlattı.

Çocukların yıl içerisinde okul nedeniyle stres altına girdiklerinin altını çizen Manaf, yaz okulunda verdikleri yoga ve Aikijitsu dersleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Çocuklar çok doluyorlar yıl boyunca. Yogayla o stresi atabiliyorlar. Genellikle 5 yaşından sonra çocuklar katılabilirler bu kurslara. Genellikle 2 gruba bölüyoruz. 5-10 yaş ve 10-17 yaş oluyor gruplar. Bunun yanında bir de drama sanatı dersleri veriyoruz uzmanlarımız eşliğinde"

Yoga'nın Lösemi hastalığındaki önemi

Lösemi hastası çocukların tedavilerinde de önemli bir yer tutan yoganın yararlarını Manaf şöyle aktardı:

"Yoga, lösemili çocuklara çok büyük bir katkı sağlıyor. Tedavi sırasında ve sonrasında, hem psikolojik olarak özgüvenlerinin gelişmesinde hem de kanserin yenilenmemesini sağlamada etkili. Özellikle kan problemlerinde kök çakra çalışması var. Kök çakrasındaki blokajlar kandaki problemlere neden oluyor. O yüzden tekrarlamasın diye bu blokajların çözümlenmesi gerekiyor."
Yoga Akademi'de verilen kurslarla ilgili ayrıntılı bilgiyi www.yogaakademi.com adresinden edinebilirsiniz.

Pofr. Dr. AKİF MANAF kimdir?

Yogaçarya Akif Manaf 1958’de Bakü, Azerbaycan’da doğdu. 1975’ten 1980’e kadar Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde Sibernetik Ekonomi öğrenimi gördü. 1980’de ekonomi ve matematik üzerinde uzmanlaşarak mezun oldu. 1984’te ekonomide master tezini vererek Ekonomi Enstitüsü’nde hocalık yapmaya başladı. 1994’te Felsefe doktorasını (Ph.D.) tamamladı.İlk Yoga eğitimine 14 yaşında başlayan Yogaçarya Akif Manaf, daha sonra Uzakdoğu felsefelerine duyduğu ilgi dolayısıyla 1989’da Hindistan’a yerleşti. Sanskrit dilini öğrenip Veda ve Yoga felsefesinde uzmanlaştı. Hindistan’da çeşitli Yoga Üstatlarından eğitim alarak Yogi’lik mertebesine kadar ulaştı. Himalaya’larda bulundu ve uzun süre Himalaya’larda yaşayan gerçek Yoga Üstatlarından eğitim aldı. Orijinal Yoga Sistemi’nin gizli felsefe ve tekniklerini öğrendi.

1994’te Hindistan’da kendi kurduğu Yoga Academy’de Yoga eğitimi vermeye başladı. 1995 yılında, Himalaya’larda yaşayan Maha-Vişnu Maheş Yogi Üstattan kendisine ‘Büyük Yogi’ anlamına gelen Maha Yogi ismi verildi.
2007’de Maha Yogi Akif Manaf’a Yogaçarya ünvanı verildi. Sanskrit kelimesi olan Yogaçarya iki sözcükten ibarettir: Yoga ve Açarya. Açarya sözcüğü ‘Usta’, ‘Üstat’, ‘örnek’, ‘anahtar’ veya ‘açıcı’ anlamına gelmektedir. Böylelikle, Yogaçarya kelimesi ‘Yoga Üstadı’, ‘Yoga sırlarının anahtarı olan kişi’ veya ‘Yoga zirvesine götüren kapıyı açan kişi’ demektir.

Aralarında Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu pek çok kurumda eğitim vermiş ve bu eğitimlere devam etmektedir. Halen Türkiye’de bilgi ve deneyimlerini insanlara aktarmak için kurduğu Yoga Academy bünyesinde eğitimlerini sürdürmektedir.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious