Çocuklar iddia'nın pençesinde

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

18 yaşından küçüklere yasak olmasına rağmen milyonlarca genci etkisi altına alan "iddaa" oyunu, çocukları kolay para kazanmaya alıştırdığı için tepki çekiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayatını iddaa oyunundaki bir maça bağlayarak intiharın eşiğine gelenlerden, evini, arabasını bu oyun uğruna satanlara, tüm maaşını yatıranlara kadar binlerce insan, iddaa'yı oyun olmaktan çıkarıp ekmek kapısı haline getirdi. Küçük paralarla başladıkları oyuna kazansalar da kaybetseler de büyük paralarla devam edenler, en sonunda psikolojik sorunlarla baş başa kalıyorlar. 18 yaşından küçüklerin oynaması yasak olan iddaa, sorumsuz bayiler nedeniyle gençler arasındaki en popüler oyun.

Çocukların en iddialı oldukları dönemde böyle bir oyunun psikolojiye olumsuz etki ettiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Ahmet Çevikaslan, ailelere büyük görevler düştüğünü dile getirdi. Dr. Ahmet Çevikaslan, "İddaa, popüler kültür değeri olarak hayatımızdaki yerini aldı. Küçük paralarla oynanıyor olması da çocukları için cazip. Bu oyun nedeniyle gençler kolay para kazanmaya alışıyorlar. Ailelerin görevi birikim ve tecrübe sonucu alın teriyle para kazanma yollarını çocuklarına öğretmektir" dedi.

Tüm talih oyunlarının aynı çerçevede ele alınması gerektiğine değinen Çevikaslan, çocukların iddaa gibi oyunları oynamasına izin verip arkasından da ÖSS ile sonuçlanan uzun soluklu bir sürecin ardından onlardan başarı beklemenin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Çevikaslan, iddaa tarzı oyunların çocuklarla aileleri arasındaki ilişkileri de bozduğunun altını çizen Çevikaslan şöyle konuştu: "Aileler mümkün olduğu kadar talih oyunlarına değer verdiklerini gösteren davranışlardan kaçınmalı. Babası, arkadaşları, akrabaları iddaa oynayan çocuk iddaa oynar. Bazen kazanıyor olmaları da onları ayartır ve heveslendirir."

Davranış bozukluğu olan, kendini kontrol edemeyen, asosyal ergenlerde de iddaa oynama eğiliminin sıkça görüldüğünü belirten Çevikaslan, "Her zaman kazanılmıyor. Büyük paralar kaybedildiğinde de kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. İntihar eğilimleri bile görülüyor. İddaa şekil değiştirmiş kumardır. Bunu bir oyun gibi algılamak da zor. Para vaadi olan bir oyun ne kadar oyun olarak algılanabilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious