'Çocuklar kansere yenilmesin'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

(LÖSEV) ile Diyarbakır Aliemiri İlköğretim Okulu öğrencileri, geçtiğimiz günlerde doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybeden lösemi hastası Tuba Aslan için anma töreni düzenledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'da Hüseyin Uluğ İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ve 6 yıldır lösemi hastası olan Tuba Aslan'ın ölümü arkadaşlarını üzüntüye boğdu.

Arkadaşları tarafından Aliemiri İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen anma etkinliğine öğrenciler, öğretmenler, LÖSEV Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Yılmaz, doktorlar ve çok sayıda veli katıldı.

'Artık Başka Tuba'lar Ölmesin', 'Parasız Çocuklar Kansere Yenilmesin', 'Çocuğun Yeri Mezar Olmasın' şeklinde pankartlar taşıyan öğrenciler, Tuba için saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından, Ayşenur Polat isimli öğrencinin okuduğu 'Tuba' adlı şiir öğrenci ve öğretmenleri ağlattı. Lösemi hastalığının veya maske takmanın halk arasında bulaşı hastalık olarak değerlendirildiğini anımsatan doktor Erkan Avşar, bu anlayışın yanlış olduğunu maskenin tamamen koruyucu olduğunu vurguladı.

LÖSEV Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Yılmaz ise vatandaşların LÖSEV'e daha çok yardım etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir süre önce durumunun ağırlaşması üzerine Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Servisinde tedavi altına alınan küçük Tuba Aslan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Tuba'nın sağlık durumunu öğrenen öğretmeni Elif Erdoğan ve okul arkadaşları ameliyat olması için gerekli olan parayı toplamak ve ona destek vermek amacıyla ''Tuba ile el ele'' kampanyası başlatmıştı.

Okul arkadaşları hazırladıkları el broşürleri ve ilanlarla gruplar halinde kapı kapı dolaşarak Tuba için yardım toplamaya çalışmıştı.

Tuba'nın ilik nakli için gerekli olan 270 bin YTL'nin toplanması için düzenlenen kampanyaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 20 bin YTL destek vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious