Çocuklar oyunları bilgisayarda oynamasın!

Çocuklar oyunları bilgisayarda oynamasın!.11732
  • Giriş : 24.01.2009 / 14:49:00

Diyabet Cemiyeti, son yıllarda sağlıksız fast food yiyeceklere özendirilen ve tüm oyunlarını bilgisayar başında oynayan çocukların obezite hastalığına yakalandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyabet Cemiyeti Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Sait Gönen, son yıllarda sağlıksız fast food yiyeceklere özendirilen ve tüm oyunlarını bilgisayar başında oynayan çocukların obezite hastalığına yakalandığını söyledi.

Dünyada çağın hastalığı olarak nitelendirilen obeziteye karşı mücadele her alanda devam ediyor. Sağlık kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra belediyeler de düzenledikleri seminer ve kurslarla halkı bilinçlendirmeyi hedefliyor. Diyabet Cemiyeti Konya Şubesi ile Selçuklu Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Diyabet ve Obezite Okulu'na bayanlar yoğun ilgi gösterdi. Okulda 2 ay eğitim gören 100 kursiyer bugün düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Kursiyerlerden 70'ini kadınlar oluşturdu. Eğitimleri sırasında şeker, üroloji, beslenme ve yemek kültürü ile ilgili dersler gören kursiyerler, çalışmanın çok verimli geçtiğini ifade etti.
Diabet Cemiyet Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Sait Gönen, dünyada ve ülkemizde obez hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Özellikle çocukların okulda fast food yiyecekler tükettiğini ifade eden Gönen, "Maalesef çocuklarımızı kendi elimizle obez yapıyoruz. Sağlıklı yiyecekler yemek yerine ayaküstü fast food tarzı yemeği çocuklara özendiriyoruz." dedi. Son yıllarda çocukların çok hareketsiz kaldığının da altını çizen Sait Gönen, Eskiden biz sokak aralarında top oynardık, vücudumuz aldığı toksinleri bu yolla atardı. Ancak günümüzde çocuklar topu bile bilgisayar başında oynuyor. Hareket etmeyen vücut hantallığa ve kilo almaya çok yatkın oluyor." diye konuştu.

Türkiye'deki kadınların yüzde 30'unun obez olduğunu belirten Gönen, erkelerde ise bu oranın yüzde 20'ler civarında olduğunu açıkladı. Bunun farklılığın çalışma oranına da bağlı olduğunu ifade eden Başkan Sait Gönen, "Türkiye'de erkek çalışan sayısı kadına oranla kat kat fazla. Doğal olarak çalışan vücut daha az kilo alıyor. Kadınlarda çalışma oranı düşük ve bu da obezite oranlarına yansıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*