Çocuklar reyting uğruna harcanıyor

  • Giriş : 15.05.2008 / 22:49:00

Çocuklar dizilerin olmazsa olmazı haline geldi. Ancak derslerin aksatılıp setlere gelinmesi tepki görmüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Reyting garantisi olarak görülen küçük oyuncular seyircinin bile psikolojisini bozabilecek rollerde oynatılıyor.Çocuğun masumluğundan, sevimliliğinden yola çıkan senaristler polisiye, aşk, fantastik dizilere mutlaka çocuk karakterler yapıştırıyorlar.

Ekranda dizileri ailelerin izlediğinin farkında olan senaristler çocukları kah ağlatıyorlar, kah komiklik yaptırıyorlar ve kah hastalandırıp veya kaza geçirtip hastanelere düşürüyorlar. Bu durum çok tartışılsa da, yoğun geçen dizi çekimlerinden başrol oyuncuları bile şikayet ederken, çocukların okullarını ve derslerini aksatarak setlere gelmesine kimseler ses çıkartmıyor. İşte televizyonda çocukların kullanıldığı dizilerden bazı örnekler.

BİNBİR GECE

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'in başrollerde oynadığı Binbir Gece dizisi ilk olarak Şehrazat'ın hasta oğlu Kaan için yaptığı fedakarlık ile ilgi çekmişti. Bu uğurda tanımadığı bir adamla para gerektiği için bir gece geçirmişti. Dizinin geçtiğimiz haftaki böümlerinde ise Onur'un yıllar önceki ilişkisinden hiç bilmediği bir kızı olduğu ortaya çıktı. Bu arada Burhan'ın 2 torununun ayrılan anne ve babalarının kavgaları yüzünden psikolojileri bozuluyor. Torunu Buket bebek kardeşini alıp kayıplara karışıyor.

ELVADE DERKEN

Burcu Kara ve Ece Uslu'yu başrollerde izlediğimiz dizinin konusu tamamen çocukların eğer anneleri ile babaları ayrılmak zorunda kalırsa durumlarının ne olacağı üzerine kurulu aslında. Ece Uslu ölümcül bir hastalığa yakalanıyor ama bunu çocuklarına hatta eşine bile önceleri söylemeyerek aradan çekilip yakın arkadaşına çocuklarını veriyor. Ama nasılsa iyileşince ortalık karışıyor tabi. Bu arada çocuklar kaza geçiriyor. Kardeşler anne ve babaları arasında kalıyor. Dizide çocukların ruhsal dengeleri bozuluyor ve sürekli ağlıyorlar.

SELENA

Sarışın güzel genç oyuncu Sinem Kobal'ın başrolünü oynadığı ‘Selena’ minikleri ekran karşısına çivileyen başka büyü, fantastik konu içeren dizilerden birisi. Bu dizide de iyi ile kötünün savaşının yanı sıra çocuk oyuncular ön planda tutulmuş. Dizide hep kötü olan çocuklar devamlı iyi çocuklara sataşıp, arkalarından iş çeviriyorlar. Durumu kurtarmak da Selena'ya düşüyor tabi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious