Çocuklar ‘ses'e kavuşacak

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

İşitemeyen ve sosyal güvencesi olmayan 1000 çocuğa ücretsiz işitme cihazı verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

‘Dünya İşitebilsin Diye’

kampanyası ile 2000 yılından beri yaklaşık 155 bin kişiye işitme cihazı hediye eden Starkey İşitme Vakfı, önümüzdeki günlerde 1000 Türk çocuğunu işitme cihazına kavuşturacak. Kasım ayının ilk haftası Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek olan organizasyonla çocuklara işitme cihazları teslim edilecek. Vakfın Haziran ayında ABD’nin Minnesota eyaletinde yapılan galasına sanatçı Filiz Akın da katılmıştı. Kampanyada en büyük yardımın Türkiye’ye yapılmasındaki katkısı nedeniyle sevinçli olduğunu söyleyen Filiz Akın, çocuklara yardımcı olmanın kendisine büyük bir mutluluk verdiğini belirtiyor.

Starkey İşitme Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Müge Karakılınç, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen kampanyanın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini ve Anadolu’daki çocuklara ulaşmayı da hedeflediklerini söyledi:
“ABD’deki Starkey Vakfı her yıl farklı ülkelerde bulunan fakir çocuklara işitme cihazı veriyor. Bu uygulama 2000 yılından beri devam ediyor, biz de vakfın Türkiye ayağı olarak kampanyayı burada da yapmaya karar verdik. Bu görevi başarıyla tamamlamayı ve kampanyayı Türkiye’de de geleneksel hale getirmeyi amaçlıyoruz.

‘AİLELER BİZE BAŞVURSUN’

Çocukların ücretsiz işitme cihazı kampanyasından yararlanması için gereken tek şart ise herhangi bir sosyal bir güvencenin olmaması. Yaş sınırı konusunda çok keskin kurallarımız yok, ekonomik durumu çok iyi olmayan yetişkinlere de bu konuda yardımcı olmak istiyoruz ancak bizim asıl hedefimiz ekonomik sıkıntı içinde olan çocuklar. Bunun için sosyal güvencesi olmayan çocukların ailelerinin bize başvurmasını istiyoruz.”

‘İŞİTME CİHAZI İÇİN VAKFI ARAMAK YETERLİ'

Müge Karakılınç, çocuklarına işitme cihazı isteyen ailelerin 0 212 230 45 32 ve 0 212 296 43 05 numaralı vakıf telefonlarından kendilerine ulaşabileceğini belirtti:
“İçinde bulunduğumuz günlerde bize başvuran çocukların işitme taramalarını yapıp, cihazlarının ölçüsünü Amerika’ya bildirmemiz gerekiyor. Bu nedenle kampanyamızdan yararlanmak isteyen ailelerin bir an önce bizlere başvurması gerekiyor, çünkü bu kalıplar Amerika’ya gönderilecek ki Kasım ayına yetişsin.”

’1000 ÇOCUĞU AYNI ANDA SEVİNDİRMEK MUHTEŞEM BİR DUYGU’

Filiz Akın"Yaptıklarımla tek bir çocuğu bile sevindirebiliyorsam, ne mutlu bana"

Vakfı’nın 17 Haziran’da ABD’nin Minnesota eyaletindeki gala gecesine katılan dünyaca ünlü isimler arasında sanatçı Filiz Akın da vardı. Vakfın dünya galasında bulunmaktan ve çocuklara yardımcı olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Akın, “Ben sadece Türkiye’deki değil dünyanın her köşesindeki fakir çocuklara yardım etmekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Benim o gecede olmam hem Türkiye’nin tanıtımı hem de çocuklara yardım edecek sponsorlar açısından olumlu sonuç verdi diye düşünüyorum. Böylece daha fazla çocuğa ulaşmak mümkün oldu. Böyle bir yardımın içinde olmaktan dolayı çok sevinçliyim, birilerine yardımcı olmak bana her zaman zevk veriyor, özellikle yardım ettiğim kesim çocuklar ise daha çok mutlu oluyorum. Bunun verdiği mutluluğu hiç bir parayla ya da hiç bir başarıyla kıyaslayamam. Yani insan kendisi için sevinebilir ama 1000 çocuğun bir anda sevindirmiş olmak gerçekten muhteşem bir duygu” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious