Çocuklar şiddet makinesine dönüşüyor

  • Giriş : 12.10.2006 / 00:00:00

Lise çağının ergenler için geçiş dönemi olduğunu belirten psikologlar, ailelerin bu dönemde manevi olarak çocuklarının yanında yer alması gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aile içi geçimsizliğin yaşandığı evlerde çocuğun zararlı arkadaş ortamına kaydığını söyleyen Antalya Rehberim Psikolojik Danışmanlık Merkezi Müdürü Dr. Nuri Demirel, çocukların suç makinesine dönüşmemesi için aile içindeki huzurun sağlanması gerektiğine işaret ediyor.

Okulların başladığı şu günlerde anne babalara uyarıda bulunan psikologlar, okul aile birlikteliğinin sağlanması gerektiğini söylüyor. Aileden kopuk öğrencilerin okul aracılığı ile kötü arkadaşlar edindiğinin altını çizen uzman psikolog Demirel, ergenlerin psikolojik desteğini beklediği bir zamanda ailesini yanında bulamadığını açıklıyor. Dr. Demirel, çocukları için model teşkil eden anne ve babaların, okuldaki davranışlarının büyük bir olasılıkla onların evde gördükleri muameleyi yansıttığını söyledi. Demirel "Ebeveynler kabul edilebilir ve kabul edilmez davranışlara net sınırlar koyarak şiddet konusunda, çocukları için yol gösterici ve açık kurallar belirlemelidir. Aile içi demokrasiye önem vererek hayata geçirmeleri, çocukları ile güven ilişkisi oluşturarak onların arkadaşlarından, nerede olduklarından ve ne yaptıklarından haberdar olmaları, güvenli bir eğitim ortamının sürdürülmesine ilişkin okul politikalarını ve kurallarını desteklemeleri gerekir.'' diye konuştu.

Özellikle büyük şehirlerde başgösteren kapkaç, yankesicilik ve hırsızlık gibi olayların kopuk aile yapılarından gelen çocukların yaptığını belirten Gölcük Dershaneleri Psikolojik Danışmanı Eğitimci Selçuk Yeleğen ise, günümüzde çığ gibi büyüyen sokak çocuklarının da bu tür ailelerin çocukları olduğunu belirtti.

Aile saadeti kurmak için bir araya gelen bireylerin bu arzularını bilinçsizce yapılan evliliklerle huzursuzluğa sürüklendiğini belirten danışman Yeleğen, çocukların geleceğe sağlam bireyler olarak kalması için aile yapısının güçlü olması gerektiğine işaret ediyor. Evlilik öncesinde adayların kendilerini çok iyi tanıması gerektiğini belirten Yeleğen, incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden dolayı boşanmalara karşı da eşleri sabırlı olmaya davet ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious