Çocuklar 'sigara' tehdidinde

Çocuklar 'sigara' tehdidinde .8051
  • Giriş : 19.08.2007 / 18:08:00
  • Güncelleme : 19.08.2007 / 12:08:00

Çocuklukta pasif sigara dumanına maruz kalma, ileride akciğer rahatsızlığı nedeni

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada yaklaşık 700 milyon çocuk aile ortamında pasif içici. Türkiye'deki çocukların yüzde 75'i ise çevresel sigara dumanına maruz kalıyor.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer, Dünya Sağlık Teşkilatı'nın, çevresel sigara dumanını en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak belirlediğini söyledi.

Sigaranın kanserden beyin damarlarında tıkanmaya ve felçle sonuçlanacak rahatsızlıklara kadar birçok ciddi soruna yol açtığını belirten Tuncer, sigara kullanan her kişinin, yaşamından 15 yıl kaybettiğini açıkladı.

Bağımlı kişilerin, kendilerinin dışında çevresindekilere sigaranın dumanıyla ciddi zararlar verdiklerini belirten Tuncer, Türkiye'deki çocukların yüzde 75'inin çevresel sigara dumanına maruz kaldığının belirlendiğine dikkati çekti:

"Yapılan araştırmalarda evde sigara dumanına maruz kalan çocukların idrar kotinin düzeyi, dumana maruz kalmayanlara göre yüksek bulundu. Pasif içicilerin kanındaki karbon monoksitin pasif içici olmayanlara göre 5 kat, katran ve nikotinin 3 kat, penzpirenin 4 kat ve amonyağın 46 kat daha yüksek oranda olduğu saptandı.

Sigara içilen ortamdaki partiküllü zararlı madde miktarı 200 mikrogram metreküpteyken, çok sigara içilen ortamdaki partikül miktarı 500-1000 mikrogram metreküp olarak belirlendi. Sigara içilmeyen ortamdaki partikül miktarı da 20 mikrogram oranında. Rakamlar karşılaştırıldığında karşımızdaki tehlikenin boyutu ortaya çıkıyor. Pasif sigara dumanına maruz kalmak, aktif sigara içimi gibi ölümcül boyutta."

Tuncer, pasif sigara içimine maruz kalan çocuklardaki erken etkilerin, gözlerinde yanma, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, kusma, görme bozuklukları, astım, akciğer fonksiyon testlerinde bozulma ve kroner kan akımında azalmalar olarak sıralandığını söyledi.

Pasif sigara dumanının, yüzde 25 oranında kalp hastalığı, akciğer kanseri riskinin artırdığını ve katkı sağladığını belirten Tuncer, "Bu görüş, Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi tarafından da onaylanmıştır. Sadece İngiltere'de pasif sigara içimi sonucu 20 ile 64 yaş arasında 2 bin 700, 65 yaşın üzerinde de 8 bin kişinin her yıl yaşamını kaybettiği belirlendi" dedi.

Tuncer, araştırma sonuçlarına göre her yıl 5 yaşın altında 17 bin çocuğun bu nedenle hastaneye götürüldüğünü açıkladı:

"Çocuklukta pasif sigara dumanına maruz kalma, erişkin dönemlerde akciğer rahatsızlıklarına yol açmakta, koku fonksiyonunun bozulmasına, okuma ve öğretme yetilerinde azalmaya neden olmakta.

Ülkemizde erişkin erkeklerde aktif sigara içiciliğinin yüzde 56, kadınlarda yüzde 25 oranında olması, pasif içiciliğin de yükselmesine yol açmakta. Bu nedenle toplu yaşam ve tüm çalışma alanlarında sigara içiminin yasaklanmasının zorunlu olduğu görüşündeyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious