Çocuklar sınava Kur'anlar'la gönderildi

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Türkiye’de yüzbinlerce gencin umut bağladığı ve üniversiteye girmek için mücadele ettiği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Öğrenciler bütün bir sene yaptıkları çalışmaların karşılığını alabilmek için sabah saatlerinden itibaren sınav merkezlerine doğru yola çıktı. Sınava geç kalmak istemeyen öğrenciler ve velileri saatler öncesinde sınav yerlerine ulaştı. Tüm sınav alanlarında olduğu İstanbul Üniversitesi önünde de büyük bir kalabalık vardı. Öğrenciler genelde aileleri ve yakınlarıyla sınava gelirken, onlardan son taktikleri aldı. Veliler büyük heyecan yaşayan öğrencilerini sakinleştirmek için ellerinden geleni yaptı. Aileler çocuklarına sınavı kazanmanın çok önemli olmadığını telkin ederek, moral vermeye çalıştı. Sınav salonlarına öğrencilerin alınmasıyla birlikte öğrenciler kimliklerini gösterip ana kapıdan içeri girdi. Çocuklarına başarılar dileyen aileler, onları öperek sınav salonuna uğurladı.

Sınava çocuklarını uğurlayan bazı anne babalar, ellerindeki kitapları açarak duaya başladı. Kimi dua edip, kimi de Kuran-ı Kerim okurken, bazılarıda tesbih çekti. Öğrencilerin aileleri ise en az onlar kadar heyecan yaşadı. Beklemenin daha zor olduğunu söyleyen bir veli, ”Bizim heyecanımız daha büyük. İnşallah sınavı kazanırlar ve güzel bir Babalar Günü hediyesi verirler” dedi.

Sınav salonlarına alınan öğrenciler son hazırlıklarını yaparken, heyecanlarıda yüzlerine yansıdı. Bazı öğrenciler tüm uyarılara rağmen salona cep telefonuyla gelince, görevlilerle kısa süre tartıştı. Yaşanan konuşmaların ardından telefonlar girişteki polis ve görevlilere teslim edilerek sınav salonuna girildi. Salondaki öğretmenin sınavla ilgili uyarılarını dikkatle dinleyen öğrenciler, ardından bundan sonraki yaşamlarına yön verecek sınava başladı.

Sınav başladığı andan itibaren ailelerin kapıdaki heyecanı da katlandı. Gölge bir yer bularak sınavdan çocuklarının çıkmasını bekleyen kadınlardan bazıları el işi yapmaya koyuldu. Heyecanını yenmek ve vakit geçirmek için el işiyle uğraştığını söyleyen bir kadın, tek dileğinin çocuğunun sınavda başarıyla çıkması olduğunu belirtti.

Kapıda bekleyen ve çocuklarının ”Yabancı Diller” alanında sınava gireceğini kaydeden iki veli ise, sınav sistemini eleştirdi. Veliler, çocuklarının bütün yıl boyunca yabancı dil alanında çalışma yaptığını ancak değişen sistemle hiç çalışmadıkları Matematik ve Fen sorularıyla muhatap olacaklarını savundu

Bu arada İstanbul Üniversitesi kapısında bir film ekibide senaryolarında yer alan bir sınav görüntüsünü çekti. Kalabalık arasında çekim yapan film ekibi, güçlükle çekimlerini yapabildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious