Çocuklar sofraya yardım ediyor

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Çocukların evle ilgili faaliyetlerde en çok sorumluluk aldığı işlerin sofra hazırlama ve toplama, alışveriş yapma ve kitap alma olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Şükran Şafak, Doç. Dr. Zeynep Çopur ile ev ekonomisti uzman Mukaddes Altınel Özkan, Ankara’da 5 merkez ilçedeki 10 ilköğretim okulunda 6, 7 ve 8. sınıflarda eğitim gören kız ve erkek öğrencilerin anneleri arasında, “Çocukların evle ilgili faaliyetlere harcadıkları zamanın incelenmesi” konulu araştırma yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Sosyolojik Araştırma Dergisi’nin son sayısında da yer alan araştırmada, evle ilgili faaliyetlerin yerine getirilmesinde annelerin yüzde 68’inin çocuklara bazen, yüzde 29’unun her zaman sorumluluk verdiği, yüzde 3’ünün ise hiçbir zaman sorumluluk vermediği belirlendi.

Araştırmada, annelerin yüzde 67’sinin erkek, yüzde 69,1’inin de kız çocuklarına, çalışmayan annelerin yüzde 69,3’ünün, çalışan annelerin ise yüzde 64,3’ünün çocuklarına evle ilgili faaliyetlerin yerine getirilmesinde bazen sorumluluk verdikleri tespit edildi.

Çocukların evle ilgili faaliyetlerde en çok sorumluluk aldığı işlerin sırasıyla sofra hazırlama ve toplama, alışveriş yapma, kitap alma faaliyetleri olduğunun belirlendiği araştırmada, öğrencilerin yüzde 89,8’inin sofra hazırlama ve toplama, yüzde 82,1’inin alışveriş yapma, yüzde 76,6’sının da kitap alma faaliyetini yaptığı kaydedildi.

Araştırmada, erkek çocukların en fazla alışveriş, sofra hazırlama ve toplama, taksit-fatura ödeme gibi faaliyetlerde bulunduğu saptanırken, kız çocukların ise en fazla sofra hazırlama ve toplama, eve gelen misafire hizmet etme ve evin günlük temizliği faaliyetlerinde sorumluluk aldığı belirlendi.

ÖNERİLER

Çocukların aile içi sorumluluklara katılımı konusunda anne-babanın davranışlarının önemli olduğuna dikkat çekilen araştırmada, çocukların anne-babalarını model alarak gelecekteki yaşantılarında onlardan öğrendiklerini sergileyecekleri belirtildi.

Çocuklara erken yaşta sorumluluk verilmesinin önemi ve gereği konusunda, çocukların sorumluluklarının farkında olmalarını, sorumluluklarını etkin şekilde yapmalarını sağlayacak yetişkin eğitimi programları hazırlanması gerektiği vurgulanan araştırmada, anne-baba ve çocukların aile yaşamı ile ilgili konularda örgün eğitim kapsamında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önerildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious