Çocuklar süt kazanında yanıyor

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Yanıklara bağlı ölümlerin, gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Adana Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı, bu konuda bölgede bilimsel bir araştırma yaptı. Çalışmada 0-6 yaş grubu küçüklerin ev kazalarında en fazla süt kazanlarına bağlı yanıklara maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Adana'da 6 yaşındaki bir çocuk, çaydanlıktaki kaynayan suyun üzerine dökülmesi sonucu yaralandı. Olay, Gülbahçesi Mahallesi 132 Sokak'ta bir evde meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre 6 yaşındaki Doğan Akın, çay yapılmak üzere mutfaktaki ocağın üzerinde kaynayan çaydanlığa uzandı. Küçük çocuğun kaldırmak istediği sırada çaydanlık elinden kaydı ve devrilerek üzerine döküldü.

Kaynayan suyun üzerine dökülmesi sonucu vücudunun alt kısmı yanan Akın, ailesi tarafından ambulansla Çukurova Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Adana'na ve civar illerde 2004 ve 2005 yıllarında meydana gelen adli ölümlerin ölü muayene tutanakları tarandı. İncelemede yanık ve yan etkileri (komplikasyonları) sonucu olgular yaş, cinsiyet ve yanık nedenlerine göre gruplandırıldı.

Son 2 yılda meydana gelen bin 573 adli ölüm vakasının 385'inin 0-18 yaş arasında olduğu tespit edildi. Bu yaş grubunda 61 kişide (yüzde 15,85) ölümün yanık ve bağlı komplikasyonları sonucu yaşandığı saptandı.

Şahısların 37'si (yüzde 60,65) erkek, 24'ü (yüzde 39.35) kadın; 47'sinin ise (yüzde 77) en sık 0-6 yaş grubundaki çocuklardan oluştuğu belirlendi.

Yanıkların 23'nün (yüzde 37,70) sıcak süt kazanına düşme ve haşlamadan kaynaklandığı anlaşıldı. Vakaların yüzde 93.44'nün ise evdeki kazalar yüzünden ve tedavi görmekteyken ölümle noktalandığı gözlendi.

KAZALAR ÖLÜM NEDENİ SIRALAMASINDA 4. SIRADA

Çalışmayı yürüten ekipten Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanı Prof.Dr. Necmi Çekin, Türkiye'de ölüm nedeni sıralamasında kazaların 4. sırada yer aldığını söyledi. Ülkede son 5 yılda ev kazaları sebebiyle hastanelere mürcaat eden 120 bin çocuktan 2 bininin hayatını kaybettiğini belirten Çekin, 0-18 yaş grubu çocuklarda kaza sonucu ölümlerde yanıkların üçüncü sırada yer aldığını ifade etti.

ABD'de yılda 25 milyon çocuğun kazalarda yaralandığını hatırlatan Çekin, 14 yaşın altındaki 12 bin çocuğun bu kazalarda öldüğünü, 50 binin ise sakat kaldığını açıkladı.

Çekin, İngiltere'de kaza sonucu ölümlerin yüzde 40'ının ev kazalarından meydana geldiğini kaydetti. Yanık tiplerini; alevler, sıcak su ve sıvılar (haşlanma) ile kimyasal, elektrik-elektronik olanları şeklinde sıralayan Çekin, kaza sonucu ölümlerin en sık 0-4 yaş grubunda görüldüğünü anlattı.

Çekin, bu dönemde çocukların en fazla ev ortamında haşlanmaya bağlı yanıklara maruz kaldığını dile getirdi.

Türkiye'de yanığa bağlı yaralamaların yıllarca ihmal edilip, önlemeye yönelik bir programın düzenlenmediğini savunan Çekin, yanıkların özellikle okul öncesi dönemde önemli bir morbidite (yatağa bağlı tedavi) ve mortalite (ölümcül) nedeniolmaya devam ettiğini aktardı.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA YANIĞA BAĞLI YARALAMAR ÖNEMLİ SORUN

Araştırmayı yapan Adli Tıp uzmanlardan Dr. Mustafa Arslan ise yanığa bağlı yaralamaların çocukluk çağında önemli bir sorun olduğunu altını çizdi.

Arslan, bu yaralamaların sıklıkla ev ortamında ve büyük oranda 0-4 yaş grubunu etkilediğini hatırlattı.

Türkiye'de yapılan bir başka çalışmada yanık sonucu ölen 82 kişiden yüzde 41.4'nün çocuk ve genç erişkinlerden oluştuğunun tespit edildiğini bildiren Arslan, şunları söyledi: "Gülhane Askeri Tıp Akademesi'ne (GATA) başvuran 5 bin 264 yanma olayının (haşlanma) yüzde 95'inin evde meydana geldiği anlaşılmıştır. 16 yaş altı 449 yanık vakası üzerindeki ayrı çalışmada ise 4 yaş altı grupta en sık görülen yanık tipinin haşlanma şekli olduğu öngörülmüştür.

Diğer bir incelemede ise 560 çocukluk çağı yanıktan 388'i (yüzde 69) haşlanma tarzı olduğu, yüzde 99.4'ünün ev ortamında, sıklıkla mutfakta yaşandığı belirlenmiştir. Bizim

analizlerimizde de yanıkların yüzde 73'ü haşlanmaya ilişkindir. Haşlama yanıklarının içerisinde sıcak süt yanığı oranı ise yüzde 51.11 olarak görülmüştür."

Ev kazalarının önlenmesi ile yanığa bağlı çocukluk çağı ölümlerinin yüzde 70 oranında azaltılabileceğini dile getiren Arslan, "Dünyada ve Türkiye'de ev kazaları, özellikle okul öncesi 0-6 yaş döneminde çeşitli yaralamalara, sakatlamalara sebep oluyor. Bundan dolayı önemle üzerinde durulmalı. Kızamık benzeri kimi rahatsızlıklar gibi halk sağlığı olarak ele alınmalıdır." dedi.

Zamanlarının çoğunu evde geçiren 0-6 yaş grubu çocukların bu ortamda daha fazla kazaya maruz kaldığını vurgulayan Arslan, çevrelerini keşfetme, öğrenme merakı, devamlı hareket halinde olmaları ve kazalara karşı kendilerini koruyabilecek beceriye sahip olmamalarının da bu olumsuzlukta rol oynadığını sözlerine ekledi.

Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanlığı'nın 0-6 yaş arası vakaların yanık nedenlerine göre dağılımı şöyle:

Yanık Nedeni

Sıcak süt 23 (yüzde 48.90)

Sıcak su 15 (yüzde 31.90)

Alev yanığı 4 (yüzde 8.50)

Sıcak salça 2 (yüzde 4.25)

Sıcak pekmez 2 (yüzde 4.25)

Sıcak yemek 1 (yüzde 2.20)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious