Çocuklar teröre nasıl alet ediliyor?

Çocuklar teröre nasıl alet ediliyor?.12686
  • Giriş : 23.10.2008 / 11:20:00
  • Güncelleme : 23.10.2008 / 11:27:53

PKK'nın, gösterilerde çocukları korkutarak, sindirerek, ödüllendirerek eylemlerine alet ettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK'nın, son günlerde yaptığı izinsiz gösterilerde çocukları korkutarak, sindirerek ya da ödüllendirerek eylemlerine alet ettiği bildirildi.

Batman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, terör örgütünün yandaş toplayamadığı için eylemlerine çocukları alet ettiğini belirtiler.

Özellikle kentin kenar semtlerinde 15-16 yaş grubu çocukların terör örgütünce terör örgütü elebaşı lehine slogan atmaları, polise, okullara taş atılması ve Türk bayrağını indirmeye yönlendirildiklerini ifade eden yetkililer şöyle dedi:

''Çocuklar, çikolata veya parayla kandırılıyor. Polise taş atmaları konusunda zorlanıyor. Korkutularak, sindirilerek gösterilere alet ediliyorlar. Biz çocuklar ve ailelerini uygun bir dille ikaz ettik. Çocuklara nasihat ediyoruz. Görüştüğümüz bütün çocukları kazandık. Çocuklar ellerindeki taşı bıraktı. Örgütün kötü emellerine alet olmayın diyoruz. Biz daima vatandaşın yanındayız. Maddi durumu kötü olan ailelere, çocuklarına kapılarına kadara giderek gıda, giysi ve kırtasiye yardımı yapıyoruz.''

-''3-5 TERÖRİST BU İŞLERİ ORGANİZE EDEBİLİYOR''-

Şırnak Emniyet Müdürü Salih Gökalp de toplumda kadın ve çocuğun çok önemli olduğunu söyledi.

''Her ne kadar kişisel de olsa birebir taşı da yesek kadın ve çocuklara karşı merhametli davranabileceğimizi, duygusal yaklaşabileceğimizi terör örgütü de bizim kadar biliyor'' diyen Gökalp, kadın duygusallığının, çocukların da bu gösterileri oyun olarak değerlendirmesinin örgütün propaganda yönünden öne geçmesine neden olduğunu kaydetti.

Emniyet Müdürü Gökalp, şunları söyledi:

''Terör örgütü 'Çocuklar taşladı', şeklinde propaganda yapıyor. Aynı çocuklar, polis arkadaşlarla top oynuyor. Bu çocuklar polise, devlete düşman ise polisle top oynar mı? Bu olayda tehdit var, harçlık verme var, babasını tehdit var. Asıl sıkıntı Şırnak için benim gördüğüm geçmiş dönemde bir şekliyle örgütle bağlantısı olan ve yaşları şimdi 50 civarında olan bazı insanlar maalesef olayları devam ettirmek istiyor. Kendi gördüğü zararı çocukları da görsün istiyor. Mahallenin çocuklarını bu şekilde yönlendiriyorlar. Biz güvenlik güçleri olarak tahrike kapılmadan kadınların, çocukların kullanılmaya çalışıldığını biliyoruz. Tahrike kapılmıyoruz. Şırnak 55 bin nüfuslu bir yer. Dün burada toplayabildikleri kalabalık ise 300 kadardı. Örgütte militan kadro dediğimiz 3-5 terörist bu işleri organize edebiliyor. Çocuklar da oyunu seviyor. Çocuklar polis amcalarıyla hırsız polis oyunu oynar gibi oynuyor. Kaçma kovalama oyunu oynar gibi oynuyor.''

-''İNSAN ÖRGÜT İÇİN EN DÜŞÜK DEĞER''-

Gökalp, bölgede okul öncesi eğitimin çok faydalı olacağını düşündüğünü ve kadının bilgilendiği toplumda bu tür olayların daha az olacağını söyledi.

Görevlilerin bu tip olaylarda büyük sabır gösterdiğini, artık bu olayları bildiklerini anlatan Gökalp, ''Terör örgütü biz de agresif davranalım, biz de onun istediği gibi davranalım istiyor, ama bu olmuyor. Şırnak şehir merkezi 55 bin nüfuslu bir yer. Cizre ise 100 bin nüfuslu. Bu olaylarda bizim muhatap olduğumuz grubun bütün toplamı 200 kişiyi geçmez ve bunun 70'i çocuk. Bizim için en büyük değer olan insan örgüt için en düşük değer'' dedi.

-''ŞIRNAKLI İSTEMİYOR''-

Emniyet Müdürü Gökalp, Şırnaklıların huzursuzluk istemediğini, bu işten vazgeçtiğini, ekmeğini ve aşını nasıl kazanacağına baktığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Şırnaklının derdi bu. Biz de bunu biliyoruz. Bizim vatandaştan vazgeçme şansımız yok. Buradaki olumsuzlukların sürekli ön plana çıkarılması bizim en büyük engelimiz. Bu insanları ümitsizliğe itiyor. Üniversite sıralamasında Şırnak sonuncu. Kaç kişi kazanıyor bunu bilmiyoruz. Bunun reklamını yapmıyoruz. Bunun reklamını yaptığımız zaman zaten Şırnak bir yere gelir. 750 kişi 4 yıllık fakülte okuyor. Birkaç çocuğumuz polis olarak kadroya gidecek. Ama örgüt sürekli 'Şırnaklılar devlet memurluğuna alınmıyor' diye propaganda yapıyor. Oysa Beytüşşebap'tan şu an staj gören bir kaymakamımız var.''

UZMAN GÖRÜŞÜ: OLAYLARI YAŞATANLAR CİDDİ ORANDA OY KAYBEDECEK

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Rektör Yardımcısı ve Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gösterilerde çocukların kullanılmasının asıl sorumlusunun anne ve babaları olduğunu belirterek, ''Bu çocuklar anne ve babalarının elinden alınabilir. Çünkü aile çocuğunu kötü yola itiyor, istismar ediyor'' dedi.

Prof. Dr. Sır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede küçük gruplarca çıkarılan olaylarda yer alanların büyük çoğunluğunun çocuklar olduğunu ifade ederek, bu çocukların kullanıldığını belirtti.

Ailelerin evlerinde otururken, çocuklarının gösterilerde kullanılmasına izin vermelerinin son derece yanlış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sır, ailelerin olaylardaki suistimalinin affedilir bir tarafının bulunmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Sır, şöyle konuştu:

''Çocukların izinsiz gösterilerde kullanılmasının asıl sorumlusu anne ve babalarıdır. Bu çocuklara aileleri sahip çıkmıyorsa devlet sahip çıkmalı. Eğer çocuklar sorumsuzca sokağa bırakılıyorsa bu çocuklar devlet tarafından kontrol altına alınarak, yetiştirme yurtlarına yerleştirilmelidir.

Çocuklar masumane duygularla sokaktaki olaylarda kendilerince oyun oynadıklarını düşündüler. Olayları oyun olarak algıladılar ve öyle hareket ettiler. Çocuklar, ailelerinin bu ihmalini 'demekki tehlikeli şeyleri çocuklar yapar' diye model olarak algıladılar. Çocuklar yanı başlarında arkadaşlarının yaralandığını gördü, biber gazına maruz kaldı. Tüm bu olaylarla karşı karşıya kalan bir çocuk hayata karşı olumsuz duygularla dolacak. Bu yaşananlar çocukların dünyaya bakışını olumsuz etkileyecek. Bu tür çocuklarda anti sosyal kişilik özelliklerini görmemiz kaçınılmaz olur. Yani toplumsal kuralları tanımayan, anne ve babası da dahil kimsenin sözünü dinlemeyen bir yandan uyuşturucu kullanan, kırmızı ışıkta durmayan, okulda ders dinlemeyen bir nesil yetişecek. Bu nesil herkese zarar verecek. Sonuçta yine toplum zarar görecek. Bu tür olaylarda kullanılan çocuklarda şiddete yönelim olacak ve ileriki yaşamında etrafına sürekli zarar verecektir.''

-İSTİSMAR EDİLEN ÇOCUK AİLEDEN ALINMALI-

Prof. Dr. Sır, yabancı ülkelerde bu konuda çok sıkı önlemler alındığına işaret ederek, ''Örnek olarak Kanada'da evler zaman zaman tek tek denetlenir. 8 yaşından küçük bir çocuk evde yalnız bırakılmışsa aileler uyarılır. Tekrarı durumunda ise çocuklar aileden alınarak, yetiştirme yurtlarına verilir ve devlet kontrolünde yetiştirilir'' dedi.

İzinsiz gösterilerde kullanılan çocuklarla ilgili de yasal işlemler yapılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Sır, ''Bu çocuklar anne ve babalarının elinden alınabilir. Çünkü aile çocuğunu kötü yola itiyor, istismar ediyor. Ailelere önce uyarı cezası verilmeli. İstismarın devam ettiği tespit edildiğinde bu çocuklar devlet kontrolünde yetiştirilmek suretiyle aileden alınarak yetiştirme yurtlarına yerleştirilmelidir'' diye konuştu.

-''OLAYLARI YAŞATANLAR CİDDİ ORANDA OY KAYBEDECEK''-

Bölgede yaşanan olaylarda vatandaşların büyük bölümünün mağdur edildiğini ifade eden Prof. Dr. Sır, izinsiz gösteriler ve beraberinde yaşananların vatandaşlar üzerinde karamsarlık yarattığını söyledi.

Yaşanan olayların bölgedeki vatandaşların zihninden kolay kolay çıkmayacağını anlatan Prof. Dr. Aytekin Sır, şöyle devam etti:

''Son yaşanan olaylarda bölge adeta 20 yıl öncesine geri döndü. Bu olayları yaşatanlar ciddi oranda oy kaybedecek. Bölge halkı, 'demekki böyle devam edecek olursa biz bunları yaşamaya devam edeceğiz' diye düşünmeye başladı. Bu yaşananları onaylamak mümkün değil. Yaşananların, olayların sorumlusu olanları da olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*