Çocuklar uykuda daha hızlı büyüyor

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Çocukluk çağında tekrarlayan bacak ve uyluk ağrılarının en sık nedeni ’büyüme ağrıları’dır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya’da yapılan bir çalışmada 4 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda büyüme ağrılarının görülme sıklığı yüzde  36.9 bulunmuştur.

12 YAŞ ÇOCUKLARI

Bazı kaynaklar bu sıklığı 2-12 yaş çocukları için yüzde 20 olarak bildirmiştir. Büyüme ağrılarının tanısı açısından aşağıdaki bilgi çok önemlidir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Neslihan Güngör, ’Çocuklarda büyüme ağrıları için tek bir tanımlayıcı test yoktur ve bu nedenle ancak bacak ağrısının diğer nedenleri ekarte edildikten sonra büyüme ağrısı tanısı koyulabilir’ diyor.

GECE GÖRÜLÜR

Büyüme ağrıları genellikle gece görülür, saatlerce sürer ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda masaj ve Ağrı kesicilerden fayda görür. Ağrı bazen dizlerin arkasında hissedilir. Büyüme ağrılarına bazen eklemleri tutmayan romatizma da denir. Bu ağrılar genellikle çocuğun haraketliliğinde azalmaya neden olmazlar.

Ağrı nereleri etkiler?

& Her iki bacakta aralıklı olarak, özellikle günün ilerleyen saatlerinde veya gece geç saatlerde görülen ağrılardır. Bu ağrılar eklem bölgelerinde değildir.

& AğrIlar ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklemde hareket kısıtlılığı, aksayarak yürüme, travma öyküsü var ise kan testlerinde, radyolojik görüntülemede başka hastalık işaretleri var ise büyüme ağrısı olarak sınıflandırılamazlar.

& Büyüme ağrılarının yerleşimi genellikle ön uyluk bölgesi, baldır, diz arkasındaki kaslardır.

& Büyüme ağrılarının esas nedeni tam bilinmemektedir. Büyüme ağrısı olan çocukların ailelerinde migren tarzındaki baş ağrısı öyküsüne sıklıkla rastlanır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious