Çocuklar video oyunu ile eğitilecek!

Çocuklar video oyunu ile eğitilecek!.9031
  • Giriş : 17.10.2008 / 21:04:00

Microsoft, bilim adamlarının, video oyunlarının çocukların bilim ve matematik algısını geliştirdiği yönündeki açıklamalarından hareketle, yeni yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Microsoft, bilim adamlarının, video oyunlarının çocukların bilim ve matematik algısını geliştirdiği yönündeki açıklamalarından hareketle, özellikle ABD'deki ortaokul çağındaki çocuklara yönelik eğitim amaçlı hazırlanacak oyun projelerine 1,5 milyon dolar verecek.

Microsoft, kendi Ar-Ge bölümü başta olmak üzere G4L Enstitüsü (Games for Learning Institute) gibi çok sayıda üniversite ve araştırma kuruluşunun oluşturduğu konsorsiyum için 1,5 milyon dolar bütçe ayırdı.

Konsorsiyum üyelerinin de katkısıyla 3 milyon dolara çıkması beklenen miktar, video oyunlarının, "Kavrama ve alışkanlık yaratan" özelliklerinin tespiti ve bunun eğitim oyunlarının geliştirilmesinde kullanılmasına yönelik harcanacak.

Genellikle matematik gibi derslerden hoşlanmayan ve derse olan ilgisini kaybeden ortaokul öğrencilerine, yeni oyun ve oyun teknikleri ile matematik ve benzeri sayısal derslerin sevdirilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan bazı yatırımcıların, "Eğitim amaçlı oyunlar çok para getirmez" ve bir grup eğitim uzmanının, "Çocuklar, oyun adı altında bir şeyler öğretilmeye çalışıldığını düşünürse sıklıkla o oyunları oynamaz. Çocukların o oyunları oynamak isteyeceğini kim garanti edebilir ki" şeklindeki düşüncelerinin gerçekliği de projenin tamamlanmasının ardından yanıt bulacak.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*