Çocuklar yeterince süt içmiyor

  • Giriş : 09.10.2007 / 13:42:00

İlköğretim çağındaki çocukların yüzde 47'sinin her gün süt tüketmediği, süt içmeyen çocukların yüzde 25'inin evinde süt bulunmadığı, yüzde 22'sinin ise sütü sevmediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yapılan ''İlköğretim Okullarında Sağlıklı Beslenme'' konulu araştırmada, toplam 2 bin 14 öğrenciye, yüz yüze görüşme yöntemiyle eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitim öncesi davranış anket formu olmak üzere 3 farklı anket uygulandı.

TELEVİZYON BAŞINDA YİYORLAR
Görüşülen çocuklardan yüzde 53'ünün, her gün ortalama 1-2 su bardağı süt içtiği, yüzde 47'sinin ise her gün süt tüketmediği belirlendi. Çocukların yüzde 86.4'ü her zaman, yüzde 9.5'i ise bazen kahvaltı yapıyor. Kahvaltıda en çok tercih edilen besinleri yüzde 91.6 oranıyla süt ve süt ürünleri, geri kalanı ise ekmek, yumurta, zeytin, bal ve çay oluşturuyor. Çocukların yüzde 80'i, kahvaltı yapmadan güne başlandığı takdirde kendilerini yorgun ve sağlıksız hissedeceklerini biliyor. Araştırmaya göre, çocukların yüzde 87'si televizyon seyrederken yemek yiyor veya bir şeyler içiyor. Çocuklar, televizyon seyrederken en çok meyve, süt ve ev yemeklerini tercih ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious