Çocuklara baskı yapmayın!

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Yaklaşan Orta Öğretim Kurumları Seçme Sınavı (OKS) için uzmanlar velileri "Aileler başarısız olan çocuklarına baskı yapmasın" şeklinde uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı ailelerin çocuklarının 'ders çalışıyor' diye odasına kapandığını, ancak internette chat yaptıkları için kızgın olduğunu anlatan Psikolog Uğur Dalan "Bu tip durumlarda sorumluluk eksikliği bulunmaktadır. Aileler bu durumdan sonra rehber öğretmenlerle ne yapmaları gerektiğine karar vermelidir. Kızacaklarsa da ölçülü olmalıdır. Üzgün olduğunuzu dile getirin. 'Ne yapabiliriz' diye rehber hocalarla görüşebilirsiniz. Ailelerin sınav konusunda sabırlı olması gerek. Rehber öğretmenlerle birlikte çocuklarının durumlarını takip etmeleri gerek. Eğer istediği okula giremese de baskı yapmayın" dedi.

Bazı ailelerin arkadaşlık grubunun bozulmaması için çocuklarını özel okullara göndermeyi düşündüğünü dile getiren Psikolog Dalan, özel okullara gönderilen çocuklarda 'ben aileme yük oluyorum' düşüncesinin öğrencileri yıpratabileceği uyarısında da bulundu. Bir aileden birden fazla okula giden çocuk olduğunda, diğer kardeşlerden özel okullara gidene bu yönde bir baskı yapılmasının da çocuğu yıpratabileceğini kaydeden Dalan, ailelerin bu konuda dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

Çevresindeki ailelerin çocuklarının kazanıp kendi çocuğu sınavı kazanamayan ailelerin de panikleyip çocuklarının gururunu kırabileceğini belirten Dalan; "Çocuklar bu durumda hem kazanmamalarından dolayı, hem de annesinden gelen bu baskıyla kendisini daha kötü hissedebilir. Her insan farklı olabiliyor. Bir kardeş çalışmadığı halde kazanabildiği durumda, diğer kardeş çok çalıştığı halde kazanamıyor olabilir. Bu durumda çocuklara baskı yapılması, çocuklarda ergenlik döneminin etkisiyle de ani hareket etmelerine yol açıyor. Ani hareketlerinin sonucunda evden kaçma, intihar etme gibi üzücü durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bu gibi üzücü durumların yaşanmaması için fazla baskı yapmasınlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious