Çocuklara ebeveyn eziyeti!

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Bolu'da 6 aylık O.D'ye babası tarafından şiddet uygulandığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

D.D-N.D çifti, yüzünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar olan 6 aylık bebekleri O.D'yi Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine getirdi. En fazla yüzünde morluk bulunan
bebek,acil müdahale sonrasında İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Servisi'nde tedaviye alındı.

6 aylık bebeğini eşinin dövdüğünü söyleyen anne N.D, ''Bebeğimi ben kollarımda tutuyordum. Kollarım yorulunca bebeği eşime verdim ve yanlarından ayrıldım. Daha sonra geldiğimde bebeğimin sürekli ağladığını gördüm. Yüzünde izler vardı. Hemen hastaneye getirdik'' diye konuştu.

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde görevli Çocuk Uzmanı Dr. Ahmet Gökalp ise bebeğin bir gün önce acil polikliniğine getirildiğini ve şüpheli düşme vakası olarak görüldüğünü belirterek, ''Yaptığımız muayenede hastayı darp edildiği şüphesi ile gözlem altına aldık. Hastanın geldiğinde yüzünün sol yarısında, gözünün etrafında şişlik, kızarıklık ve morluk vardı, sol gözü kapanmak üzereydi, ancak genel durumu iyi bilinci açıktı. Müşahede amacıyla çocuk servisimizde tedavi altına aldık. Son yapılacak muayenede de soruna rastlanmazsa, bebeği bugün taburcu etmeyi planlıyoruz. Ancak hastanın darp edildiğine dair elimizde kesin kanıtlar var'' dedi.

Gökalp, ''Annesi ile yaptığımız görüşme sonucunda bebeğin babası tarafından darp edildiği tarafımıza ifade edildi'' diye konuştu.

Bu arada bebeğin babasının jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındığı da bildirildi.


ŞİDDET GÖREN 4 YAŞINDAKİ ÇOCUK KORUMAYA ALINDI

Antalya'da 4 yaşında bir çocuğun babası ve babasının birlikte yaşadığı kadın tarafından dövülerek, ısırılarak ve bacağında sigara söndürülerek şiddete maruz kaldığı ortaya çıktı.

Vatandaşlar, Konuksever Mahallesi'ndeki bir apartmanın giriş katında birlikte yaşayan Gülay K. (32) ile Cengiz S'nin (24), 4 yaşındaki G.Y.S'yi dövdüklerini polise ihbar etti.

ISIRIK İZLERİ VAR

Polis, çifti gözaltına aldı. G.Y.S. de Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alındı. Adli Tıp Kurumu uzmanlarının yaptığı muayenede çocuğun darp sonucu gözlerinin çevresinde, omuzlarında ve bacağında morluklar oluştuğu ve ısırık yaraları bulunduğu tespit edildi.

BACAĞINDA SİGARA SÖNDÜRÜLMÜŞ

Doktorlar, yeni olduğu belirlenen darp ve ısırık bulgularının yanı sıra çocuğun bir bacağında daha önce sigara söndürüldüğünü de belirledi.

ÇOCUĞUN DA İFADESİ ALINDI

Olayla ilgili soruşturma başlatan Antalya Cumhuriyet Savcısı'nın polise, avukat ve uzman nezaretinde çocuğun bilgisine başvurulması yönünde talimat vermesinin ardından Çocuk Şube Müdürlüğünde anlattıkları tutanağa geçirilen G.Y.S'nin maruz kaldığı şiddeti anlatırken, ''Annem vurdu, babam da boğazımı sıktı'' dediği öğrenildi.

Çocuğa şiddet uyguladıkları iddia edilen baba Cengiz S. ile Gülay K'nin suçlamaları kabul etmedikleri ve birbirlerini suçladıkları kaydedildi.

Adliyeye sevk edilen çiftin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmaları üzerine Cumhuriyet Savcısı karara itiraz etti. İtiraz üzerine üst mahkeme, çifti, ''eziyet yapmak''tan tutukladı.

Şiddete maruz kalan küçük çocuk ise Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü Zübeyde Hanım Yetiştirme Yurdunda korumaya alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious