Çocuklara özel ambulans

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Özel bir ambulans şirketi, özürlü ve uzun süreli tedavi gören çocukların hastaneye taşınmasında kullanılmak için özel olarak araç hazırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SOS International Anlaşmalı Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Yelda Ilgaz, proje fikrinin, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’nın bir yurt dışı gezisinde ortaya çıktığını ifade ederek, dünyanın değişik bölgelerinde ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Theodora Vakfı ve Türkiye Sakatlar Derneği ile birlikte projenin hayata geçirildiğini kaydetti.

Projenin, şirketlerinin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu belirten Ilgaz, uzun süre tedavi gören hasta ve sakat çocukların hastanelere naklini daha kolay hale getirmeyi ve bu çocukların morallerini yükseltmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Ilgaz, bu amaçla bir aracı özel olarak dizayn ettiklerini ve vakıf aracılığıyla kendilerine gelen taleplerde kullanılmak üzere hizmete sunduklarını kaydederek, bu taşıma şeklinin bugüne kadar taşıdıkları çocuklar üzerinde olumlu yönde ciddi etkilerinin gözlendiğini söyledi.

ACİL MÜDAHALELERDE KULLANILMIYOR

Teknik ve yasal şartlar nedeniyle aracın acil müdahalelerde kullanılamadığı belirten Ilgaz, “Tamamen çocukların moralini yükseltmek için hazırlanan bir taşıma aracı. Çocuklar hastaneye taşınırken, araçta DVD’den çizgi film izleyebiliyor. Palyaçolar tarafından eğlendiriliyor. Oyunlar oynayabiliyor ve bir nebze de olsa acıları hafiflemiş, moralleri yükselmiş halde hastaneye ulaşıyor” diye konuştu.

Ilgaz, SOS International’ın 15 yıldır hasta taşımacılığı yaptığını ifade ederek, “Bu projeyi tamamen gönüllü ve ücretsiz olarak sosyal sorumluluk kapsamında yapıyoruz. Araçta bir sağlık ekibinin yanı sıra, ’sevgi doktorları’ dediğimiz ve özel eğitim almış, profesyonel tiyatro sanatçılarından oluşan palyaçolar bulunuyor. Böylece uzun süreli tedavi gören hasta çocuklar sarsılmadan, yüksek bir moralle ve daha iyi şartlarda taşınıyor” dedi.

SİREN YERİNE KUŞ, KEDİ, KÖPEK SESİ

Araçta normal sirenin de kaldırılarak, çocuklarına hoşuna gidebilecek kuş, kedi ve köpek gibi hayvan seslerinden oluşan melodilerin siren yerine konulduğunu belirten Ilgaz, “Normal ambulanslardaki siren sesi çocuklar için son derece korkutucu olabiliyor. Aracın dizaynı, çocukları bu sese maruz bırakmamak için siren sesinden iç ve dış dizaynına kadar tamamen onların hoşuna gidecek renk ve şekilde yapıldı” diye konuştu.

Şu anda sadece tek araçla İstanbul’da hizmet verebildiklerini ifade eden Yelda Ilgaz, ileride araç sayısını artırarak bu hizmeti ülke geneline yaymayı hedeflediklerini bildirdi.

Yaklaşık bir aydır hasta taşımaya başladıklarını bildiren Ilgaz, “Çocuklar çok mutlu bir şekilde, bir yere gezmeye gider gibi hastaneye gidiyor. Kendilerini ambulansta değil, oyun parkında hissediyor. Çünkü araca girdikten sonra onlar için bir çok aktivite var. DVD var, palyaço var, oyunlar, şarkılar var” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious