Çocuklara sihirli dizi uyarısı

Çocuklara sihirli dizi uyarısı.11429
  • Giriş : 26.12.2008 / 09:50:00

Uzmanlar, sihir ve büyü konularını içeren dizi filmler konusunda aileleri uyardı. Bu diziler yüzünden çocukların sorunlarını gerçeküstü yöntemlerle çözebileceklerine inandıkları ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu dizileri yasaklamak yerine, çocuklarla birlikte izleyerek gerçek ile hayal arasındaki farkın anlatılması gerekiyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Didem Öztop, 'sihir ve büyü' temalı dizi filmleri yasaklamak yerine, bu dizileri çocuklarla birlikte izleyerek, oradaki durumun yaşam biçiminden, toplumsal değerlerden ve inanç sisteminden farklı olduğunun açıklanması gerektiğini bildirdi. Öztop, sihir ve büyü temalı diziler nedeniyle çocukların sorunlarını gerçeküstü yöntemlerle çözebileceklerine inandıklarını söyledi.

YASAKLAMAK DOĞRU DEĞİL

Bu dizileri çocuklara yasaklamanın da bir çözüm olmadığını ifade eden Öztop, “Yasaklamak doğru bir yöntem değil. Yasaklamak yerine bu dizileri çocuklarımızla birlikte izlemeli ve oradaki durumun yaşam biçimimizden, toplumsal değerlerimizden ve inanç sistemimizden farklı olduğunu açıklamalıyız. Sihir ve büyü gibi şeyleri sadece oyunlarında yapabileceklerini söylemeli, gerçek yaşamda bunların uygulanamayacağını anlatmalıyız” diye konuştu.

KONUŞMAMIZ GEREKİYOR

Öztop, bu tür dizilerde bazen 'kardeş kıskançlığı' gibi güzel temaların da işlendiğini vurgulayarak, önemli olanın bu temaya odaklanabilmek olduğunu vurguladı. Çocukların 6 yaşına kadar 'büyüsel düşünceye' inandıklarını dile getiren Öztop, “Bu diziler bu nedenle çocuklar üzerinde bu kadar etkili oluyor. Çocuklarla oradaki güzel temalar üzerine konuşmak ya da büyü ve sihrin gerçek dışı olduğunu söylemek gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*