Çocuklara suç işleten 'Hanım Ağa' çetesi adliyede

Çocuklara suç işleten 'Hanım Ağa' çetesi adliyede.10526
  • Giriş : 04.04.2008 / 17:51:00

İstanbul'da iki kadının yönetiminde olan ve çocuklara hırsızlık ile gasp yaptırdıkları iddia edilen suç örgütü üyesi 72 kişinin yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, suç örgütünün lideri konumunda oldukları belirtilen Mükerrem Kemendi ve Mükerrem Çapalar'ın da aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanık katıldı.

Kimlik tespitinin ardından sorgusu yapılan Mükerrem Çapalar, hakkındaki suçlamaların iftira olduğunu savunarak, şeker hastası olduğunu ve Silivri'deki yazlığında gözaltına alındığını söyledi.

İddianamede yer alan eylemleri gerçekleştirmediğini ileri süren Çapalar, ''Organize etmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben telefon açmasını bilmem. 18 yaşında bir kızım var. Telefonumdan sürekli arkadaşlarını arar. İddianamedeki telefon görüşmeleri kızım Buket Çapalar'a aittir. Ben zaten numaraları bulamıyorum'' dedi.

Çapalar, eski ifadelerini kabul etmediğini belirterek, şeker komasında olduğu için ne olduğunu bilmediğini öne sürdü.

Diğer sanıklardan Leyla Akıncı, Hamiyet Yeşiller, Ayşe Şentürk ve Murat Seymener'in de kardeşi olduğunu dile getiren Çapalar, anne ve babalarının ölmesinin ardından bu kardeşleri ile görüşmediklerini ve telefon numaralarını bilmediğini söyledi.

Mükerrem Kemendi de iddiaları kabul etmeyerek, ''Öyle bir şeyim olsa zengin bir aile olurdum. Bodrum katta oturuyorum. 2 oğlum var. Biri kahvehane çalıştırır, biri de erkek kuaförüdür. Bana ayda 200'er YTL verirler. Onunla geçinirim. Bunlar benim başıma Hacıhüsrev'de oturduğum için geldi. Gençliğimde cahilliğimden bu tür şeylerim olmuştur. 30 yıl oldu bıraktım. Artık yapmıyorum. Şimdi yaşlıyım. Hiçbir suçu kabul etmiyorum. Beni bir kişi suçlasın her şeye razıyım'' diye konuştu.

Diğer sanıkların da ifadesini alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu halinin devamına karar vererek, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

-CEZA İSTEMLERİ-

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Mükerrem Kemendi ve Mükerrem Çapalar'ın da aralarında bulunduğu 22'si kadın 30 sanığın, ''suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek'', ''kasten silahla yaralama'', ''nitelikli yağma'', ''başkasına ait kimlik bilgilerini kullanma'' ve ''ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek'' ve 64 kez uygulanmak üzere ''hırsızlık'' suçundan 219 yıldan 557 yıla kadar, 6'sı kadın 16 sanığın da benzer suçlardan 215 yıldan 545 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, 12'si kadın diğer 26 sanık hakkında da 62 yıldan 194 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious