Çocuklarda göz enfeksiyonuna dikkat!

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Yaz mevsiminde çocukların göz sağlığının önemi daha artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memorial Hastanesi Göz Bölümü’nden Opr. Dr. Mustafa Temel, yaz döneminde güneş ve suyun etkisi ile çocuklarda ortaya çıkan göz enfeksiyonları hakkında bilgi verdi. Yaz aylarında tozlara ve polenlere dikkat Yaz aylarında toz ve polenlerin daha fazla olması nedeniyle hem alerji hem de göz sorunları daha çok ortaya çıkıyor. Tüm bunlarla birlikte güneş ışınları da göz ile ilgili şikayetlerin ortaya çıkmasında önemli oranda etkili. Bu nedenle öncelikle çocukların toz ve polenlerden uzat tutulması, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkarılmaması, bunlar engellenemiyorsa güneş altında şapka ve güneş gözlüğü kullanmalarının sağlanması gereklidir.

Güneş gözlükleri bilinçli kullanılmalı Güneş gözlüklerinin göz için yararlı olması, mutlaka güneşin zararlı etkilerine sahip ultraviyole ışınlarını engelleyici özelliğinin bulunmasını gerektirir. Kaliteli ve güvenilir güneş gözlüklerinin üzerinde bu kapsamda uyarılar bulunur, bu uyarılar mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu özelliklerde olmayan ve işporta diye tabir edilen sokaktaki tezgahlarda satılan güneş gözlüklerini kullanmak çocukların göz sağlığı açısından büyük tehler oluşturur. Çünkü bu gözlükler güneşin zararlı ışınlarını süzemediği gibi renkli cam arkasında gözbebekleri büyüdüğünden, güneşin zararlı ışınları göze daha fazla etki etmektedir. Sokakta satılan güneş gözlükleri gözün kornea denilen, camsı tabakasında, göz merceğinde ve sarı noktada olumsuz etkiler yapabilir. Özellikle renkli gözlü çocukların güneşten çok daha fazla korunması, güneşin açık renk gözleri daha fazla etkilediği unutulmamalıdır.

Aynı zamanda güneş gözlükleri sadece önden değil, yandan da güneş ışınlarından koruyucu özelliğe sahip olmalıdır. Gözde havuz suyu enfeksiyonları Yazın artan deniz ve havuz faaliyetleri, vücuttaki birçok organ gibi gözde de enfeksiyonlarına da, davetiye çıkarmaktadır. Yaz aylarında ortak kullanım alanlarından biri olan havuz suları kolaylıkla kirlenmekte ve enfeksiyon nedeni olmaktadır. Havuz suyundaki klor da gözü tahriş ederek, gözde oluşabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle; durgun, rengi değişmiş ve kirli görünümlü sulara girmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Suya girerken kesinlikle güneş gözlükleri ya da maskeler kullanmak gereklidir. Kontak lens kullanıcıları temiz sularda lensleri ile yüzebilir. Ancak tatlı sularda lensler kolaylıkla gözden çıkarak, suda kaybolabilir. O nedenle tatlı sulara lenslerle girilmemesi gerekir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehnin katlanarak artmasına yıl açar. Bu nedenle lensler çıkarılarak suya girilmesi ve deniz gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

Göz yaralanmalarına dikkat Yaz döneminde gözler ile ilgili artan şikayetlerden biri de göz yaralanmalarıdır. Okulların tatil olması ile çocukların oyun alanlarında daha çok vakit geçirmeleri, oyuncaklarını tehli bir oyun aracı haline getirmeleri göz yaralanmalarına neden olabilir. Bu nedenle oyun sırasında özellikle göz yaralanmalarına neden olabilecek ve tehli bir oyun aracı haline gelebilecek oyuncaklar konusunda çocukların eğitilmesi gerekir. Çocukların oyun sırasında tehli davranışlardan kaçınmaları, tehli ve bir kazaya yol açabilecek tehli oyuncaklarla oynamamaları konusunda uyarılmaları gerekir. Göz enfeksiyonu belirtileri Gözler, normalde pek çok mikroba karşı dirençlidir. Bu direnci, gözyaşının miktarı ve içindeki maddeler ile gözün diğer bir çok özelliği sağlar. Bunlardan biri ya da bir kaçı ile ilgili bir sorun ortaya çıktığında, gözde enfeksiyon riski ortaya çıkar. Aynı zamanda göz alerjileri de, enfeksiyonlar için risk oluşturur. Alerji ve enfeksiyon; gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, Ağrı ve bazen görme bulanıklığı gibi sorunları da beraberinde getirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious