Çocuklarda kalıcı diş çürüğü başlangıcı

Çocuklarda kalıcı diş çürüğü başlangıcı.14235
  • Giriş : 17.01.2008 / 19:13:00

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden Doç. Dr. Türksel Dülgergil, çocuklarda genellikle süt dişleri haricindeki kalıcı dişlerde çürük başlangıcı görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü'nün Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüteceği 'Fırçalar Çantada Dişler Yolunda' adlı projenin uygulamasına başlandı.

İlköğretim çağındaki öğrencilerin ağız ve diş sağlığına yönelik olan projenin ilk ayağı Methiye Dumlu İlköğretim Okulu'nda başladı.

Projenin uygulanması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Doç. Dr. Türksel Dülgergil, yaklaşık 2 yıldır ilköğretim okullarında ağız ve diş sağlığı taramalarını söyledi.

Proje kapsamında uygulama yapılan çocuklarda genellikle süt dişleri haricinde kalıcı dişlerde çürük başlangıcı görüldüğünün altını çizen Dülgergil, çürük başlangıcının olmaması için çocukların küçük yaştan itibaren dişlerini fırçalaması gerektiğini kaydetti.

Dülgergil, uygulama sonununda çocukların dişlerindeki sorunları okul yönetimlerine ve ailelerine bildirdiklerini sözlerine ekledi.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Hasan Hüsnü Eren ise projenin Kırıkkale ve Kütahya'dan sonra Afyonkarahisar'da uygulamaya konulduğunu söyledi.

Projenin, öğrencilerin ağız ve diş sağlığına yönelik bir proje olduğunu hatırlatan Eren, "Proje kapsamında diş hekimi arkadaşlarımıza eğitim verilecek. Afyonkarahisar'da tüm okullarda, ağız ve diş sağlığına ve diş çürümelerini önlemeye yönelik flor uygulaması yapacağız. Bunu yaparken velilerden yardım alacağız. Bu işin düzenli olması için velilerden destek isteyeceğiz. Bu çok önemsediğimiz bir proje. Önemsediğimiz nedeni, bakanlıktan önce Afyonkarahisar'da hayata geçen bir proje olmasıdır." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious