Çocuklarda obezite sorunu büyüyor

Çocuklarda obezite sorunu büyüyor.21012
  • Giriş : 27.06.2008 / 23:43:00

Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Taşkın, Türkiye'de obezitenin giderek arttığını ve artık midelerine kelepçe taktırılan çocuk yaşının 12'ye kadar indiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son 17 yıldır cerrahi yollara başvuran 2 bin 500 obezite hastası olduğunu söyleyen Taşkın, operasyonların 2 bine yakınını kendisinin gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye ve Avrupa'da, yani ekmek yiyen toplumlarda en çok 'kelepçe' diye anılan 'mideye bant takma' operasyonunu gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

'10 ÇOCUĞA TAKTIM'

Son yıllarda çocuklarda da obezitenin arttığını ve 5 yıl boyunca zayıflatılamayan 12 yaş üstü çocuklarda son çare olarak kelepçe yöntemine başvurduklarını anlatan Taşkın, "Sadece ben yaşları 12 ile 14 arasında değişen 10 çocuğu ameliyat ederek mide kelepçesi taktım. Bu çok ciddi bir karar olduğu için çocuk cerrahı ve psikologlar birlikte çalışıyor" dedi. Mideye tüp takma ameliyatının yanlış amaçlarla uygulandığının da altını çizen Taşkın, şunları söyledi: "Balon çıkarıldığında hasta yine şişmanlar. Bizde önüne gelen balon taktırıyor, çok yanlış."

6 ÇOCUKTAN BİRİ OBEZ

Yeditepe Üniversitesi tarafından 20 özel yuva, ilköğretim okulu ve lisede yapılan araştırmaya göreyse, her 6 çocuktan biri obezite sınırında. Şişmanlık kızlarda yüzde 16.7, erkeklerde ise yüzde 25 oranında görülüyor. 10-12 yaş grubu erkek çocukların yüzde 34.4'ünün, obezite açısından yüksek risk altında olduğu görüldü.

Milli Pediatri Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Aysun Bideci, konuyla ilgili şöyle konuştu: "İki yıl önce Ankara bölgesinde yaptığımız araştırmada, çocuklar arasında obezite yüzde 7.5 oranındaydı. Bu farklı bölgelerde yüzde 20-25'e kadar çıkıyor. Obez çocuklarda, erişkinlerde görülen şeker hastalığı tablosu, yüksek tansiyon, kolesterol ve damar hastalıklarıyla karşılaşmaya başladık. Özellikle obezite, kız çocuklarında erken ergenliğe sebep oluyor ve kanser riskini artırıyor. Biz öncelikle düzenli beslenme ve spor öneriyoruz. İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale daha sonra başvurulacak yöntemdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious