Çocuklarda öksürük ilacına dikkat!

  • Giriş : 01.10.2007 / 13:11:00

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) çocuklara yönelik soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının 6 yaşından küçüklerde ölüme yol açabileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle doz aşımı konusuna dikkat çekilen açıklamada ilaçların kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar belirtildi.

Öksürük ilaçlarının özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda kullanımının sakıncalı olduğunu belirten FDA yetkilileri, soğuk algınlığına yönelik olanların ise 6 yaşından önce kullanılmaması gerektiğini söyledi. FDA, 30 yılda 54 ölüme yol açtığı savunulan bu ilaçların çoğunlukla yüksek doz durumunda zarar verdiğine de dikkat çekti.

Hürriyet'in verdiği bilgiye göre, Amerika’da öksürük şuruplarının ardından bir kriz de hormon ilaçları nedeniyle yaşandı. Çinli bir ilaç firması ülkeye milyonlarca dolar değerinde hormon ilacını izinsiz sokmakla suçlanıyor. Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) memurlarının hazırladığı 62 sayfalık rapora göre GeneScience Pharmaceuticals Company adlı şirketin ürettiği bu ilaçlar, ülkeye oyuncak, saç bakım ürünü gibi kategoriler altında sokuldu. İlaçların özelikle sporcular tarafından kullanıldığına dikkat çeken yetkililer bu sporcuların ismini açıklamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious