Çocuklardaki bel ağrısı

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Çocuklarda görülen bel ağırlarının ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceği, bir an önce doktora gösterilmesi gerektiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Devlet Hastanesi fizik tedavi uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, çocuklarda görülen bel ağırlarının ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğini, bu sebeple bir an önce doktora gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Türkmen, yaptığı yazılı açıklamada, bel ağrısı şikayetlerinin genelde büyüklerde gündeme geldiğini ancak bu şikayetin çocuklarda da görüldüğünü belirtti. Çocuklarda ortaya çıkan bel ağrılarının erişkinlerden farklı olduğuna işaret eden Dr. Mehmet Beşir Türkmen, bu tür şikayetlerin ciddiye alınması gerektiğini ifade ederek, "Çocukluk çağında bel ağrılarında her zaman olmasa da çoğunlukla altta yatan ciddi bir nedenden kaynaklanır. Bel ağrısı olan çocukların klinik değerlendirilmelerinde mutlaka kan gücü testi yaptırılması gerekir." dedi.

Türkmen, çocuklardaki bel ağrısının başlıca sebeplerini şöyle sıraladı: "Çocuklarda bel fıtıklarından görülen bel ağrıları vardır. Bu fıtıkların bazıları travma sonrası ortaya çıkmaktadır. Bel kayması çocukluk yaş grubunda en sık görülen akut bel ağrıları nedenidir. Erken dönemlerde 10-12 haftalık korseleme, egzersiz ve fizik tedavi ile düzelebilir. Doğumsal hastalıklar ve tümörlerden kaynaklanan bel ağrıları da vardır. Bel kemiği eksikliği veya fazlalığı doğuştan kemik açıklıkları veya tümörlerde bel ağrısı yapar."

Dr. Türkmen, idrar yolları enfeksiyonları, romatizma kaynaklı bel ağrıları, bele yakın gizli apandis, karın içi ağrılar ve psikolojik faktörlerin de bel ağrılarının sebepleri arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious