Çocuklardan, sihirli-perili dizilere tepki

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Çocuklar, televizyondaki sihirli-perili dizilere tepki gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK'ün, çocuklar için oluşturduğu, 'www.rtukcocuk.org.tr' sitesinde, küçükler kanallarda görmek istedikleri programları anlatıyor. Çok sayıda mailin geldiği sitede, çocuklar fazla televizyon seyretmenin zararını anlatıyor, içerisinde sihir - büyü olan dizilerin psikolojilerini bozduğunu aktarıyor. Bazıları ise, belli programların ahlaklarını bozduğunu aktarıyor. Siteye gelen mail örneklerinden bazıları şöyle:

-Türkçe seslendirilmiş belgesellerin daha sık yayınlanması gerektiğini düşünüyorum.

-Bazı kanallarda çıkan programlar çocuklara(bize) kötü örnek oluyor. Çocukların ahlakını bozuyor. Bunların düzenlenmesini istiyoruz.

-Televizyon çok faydalı ama Sihirli Annem gibi filmler de çocukların psikolojisini olumsuz şekilde etkiler. Bunların televizyonda yayınlanmamasını istiyorum. Teşekkür ederim.

-En sevdiğim dizi, Candan Öte ve Yalancı Yarim.

-Ben Selena, Acemi Cadı, Sihirli Annem, En İyi Arkadaşım gibi birçok psikolojimizi bozan dizilerin veya programların kaldırılmasını istiyorum. Bize uygun programların olmasını istiyorum. Bize bu imkanı verdiğiniz için cok teşekkür ederim.

-Bazı diziler insanların aklını çeliyor. Hem o Sihirli Annem dizisi insanları çok aşağılıyor. Bir insanı köpeğe çeviriyorlar. Normal insanları aşağı düzeyde, perileri, ölümsüzleri üstün gösteriyorlar.

-Ben de sihirli perili dizileri saçma buluyorum. Gerçekten özel efektlerle kurulu, olmayacak şeyleri gösteriyorlar ve bizlerden küçük olan çocuklar böyle şeylerin olabileceğini sanıyor. Tabi ailelerin de bu konuda duyarlı olmaları gerekir. Böyle saçma seyleri çocuklara izletmemeleri gerektiğine inanıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious