Çocukları bu programlardan koruyun

Çocukları bu programlardan koruyun .55474
  • Giriş : 05.11.2007 / 10:16:00

Araştırmacılar, 3 yaşın altındaki çocuklara şiddet içeren çocuk programları izlettirilmemesi konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erken yaşta televizyon izleme ve gelecekteki dikkat sorunlarıyla ilgili yapılan yeni araştırma kapsamında "Arthur" ve "Barney" gibi programları 3 yaşın altındaki grup için uygun bulan araştırmacılar, "Power Rangers" gibi çizgi filmlerin izletilmesine karşı çıkıyor.

3 yaşın altındaki çocukları kapsayan bu araştırmada, çocukların televizyon izlemesine izin verilecekse bunun eğitim içerikli çocuk programları olması gerektiği belirtiliyor.

Araştırmada, 3 yaşın altında her gün her saat şiddet içeren çocuk programı izleyen çocuklarda, dikkat eksikliği riskinin 5 yıl sonra iki katına çıkacağı ortaya kondu. "Rugrats" ve "Taş Devri" gibi şiddet içermeyen çocuk programlarının bile dikkat sorunları için önemli derecede risk taşıdığı kaydedildi.

Öte yandan, aralarında "Arthur", "Barney" ve "Susam Sokağı" nın bulunduğu eğitim içerikli programlarla çocuklarda gelecekteki dikat sorunlarıyla ilgili bağlantı kurulmadı.

Araştırmada, bu riskin özellikle 3 yaşın altındaki çocuklar için geçerli olduğu, bunun nedeninin de bu dönemdeki hayati öneme sahip beyin gelişimi olabileceğine dikkat çekildi.

Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaşından küçük çocuklara televizyon iletilmemesini, bu yaşın üstündeki çocuklara ise sınırlı televizyon izlettirilmesini tavsiye ediyor.

Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bu yeni çalışmanın, Pediatrik dergisinin bu ayki sayısında yayımlanacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious