Çocukları ile birlikte resmi nikah kıydırdılar

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 84. yıl dönümünde 24 evli çiftin toplu nikahı kıyıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bebekler, anne ve babaları nikah memuruna 'evet' demekle meşgul iken, meraklı gözlerle etrafı izlediler.
Bursa Valiliği Kadının Statüsü Birimi koordinatörlüğünde, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla 24 çiftin nikahı Valilik toplantı salonunda kıyıldı.

Nikah töreni öncesinde topluluğa konuşan Vali Yardımcısı Hasan Ersan, Türk Medeni Kanunu'nun Türk hukuk sisteminin önemli taşlarını oluşturduğunu belirterek, bu kanunun bir hukuk devrimi ve bir uygarlık abidesi olduğunu kaydetti. 24 çiftin nikah şahitliğini Bursa Valisi Nihat Canpolat'ın eşi Sevim Canpolat ve Vali Yardımcısı Hasan Ersan'ın eşi Ayten Ersan yaptı.

Bayan Canpolat, nikahı kıyılan çiftlere küçük altın ve evliliklerinin anısı nedeniyle bir çam fidanı hediye ederken, küçük çocuklarıyla nikah kıymaya gelen çiftler ilginç bir görüntü oluşturdu. Oldukça heyecanlı oldukları gözlenen çiftlerin, kimi 11 aylık, kimi 2,5 yaşında küçük çocukları meraklı gözlerle olup biteni izledi. 7 yaşındaki oğulları Emircan ile birlikte nikah masasına oturan Türkan ve Şevket Erbek çifti, ilk kez evleniyormuş gibi heyacanlandıklarını ve çok mutlu olduklarını kaydettiler. 6 aylık hamile olan Türkan Erbek, ''Gerçekten çok mutluyum bize bu imkanları sağlayan valiliğe teşekkür ederim. 7 yıllık evliyim. Şimdiye nasipmiş. İhmalkarlıklık ettik. Oğlum adınada çok mutluyum artık kimliği çıkacak'' dedi.

Yaklaşık 4 yıldır birlikte yaşayan ancak bugüne kadar resmi nikahları olmayan Efendi ve Cemile Özaki de törene kucaklarındaki 2.5 yaşındaki kızlarıyla birlikte katıldı. 3 yıllık evli Erdal ve Ayfer çiftinin 11 aylık oğulları Mirac'ın ailesinin evlilik cüzdanını ısırması salondakilere neşe kaynağı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious