'Çocukları yalnız bırakmayın'

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Emniyet, anne babaların çocukları için alacak bir dizi tedbiri açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çocuklara ev anahtarının verilmesi gerektiğinde anahtarlığın üzerinde adres ve ismin belirten bir işaret bulunmamasını tavsiye eden polis uyarıyor: "Okul öncesi çocuklarınızın ev dışında yalnız başlarına dolaşmalarına ve nezaret edilemeyecek yerlerde oynamalarına (özellikle kalorifer daireleri, bodrumlar, inşaat vb.) izin vermeyin."

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, özellikle yaz aylarında çocukların uyması gereken konulara dikkat çekiliyor.

Açıklamada şu tavsiyelerde bulunuluyor: "Yabancıların yakınlık göstermesi ve hediye vermelerini kabul etmemelerini, bu gibi girişimlerde bulunanları veya kendilerini rahatsız edenleri hemen en yakın güvenlik görevlisine söylemelerini ve size de mümkün olduğu kadar çabuk haber vermelerini isteyin. Evden dışarı çıktıklarında, nerede ve kiminle birlikte olduklarını size her seferinde söylemelerini öğütleyin.

Çocuklarınız dışarı çıktığında üzerlerinde fazla miktarda para ve kıymetli eşya bulunmamasına dikkat edin. Çocuklarınızı mahalledeki oyun alanlarında bile olsa mutlaka gözaltında bulundurun. Çocukların oynadıkları bölgede alışılmamış şekilde ve sıklıkta dolaşan şahıs ve/veya araçları gerektiğinde en yakın güvenlik kuvvetleri birimlerine bildirin.

Mümkün olduğunda kişilerin eşkâllerini ve araçların plaka numaraları ile markalarını ve renklerini tespit etmeye çalışın. Çocuklarınızı tanımadıkları kişilerin araçlarına binmemeleri konusunda uyarın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious